Policie varuje před nebezpečím odčerpání peněz z účtů

Policie varuje před nebezpečím odčerpání peněz z účtů
ilustrační foto
Další fotky: 
Policie varuje před nebezpečím odčerpání peněz z účtů

Policie ČR opakovaně a důrazně varuje občany před možnými riziky spojenými s podvodnými e-maily. Zaznamenali totiž nárůst počtu případů lidí, jimž neznámí pachatelé odčerpávají z bankovních účtů nemalé finanční částky. Upozorňují na možné souvislosti spojené s infikováním počítačových zařízení, popřípadě tzv. chytrých telefonů, kam uživatelům obvykle přicházejí potvrzovací sms od bank při provádění transakcí. Souvislostmi mezi šířením e-mailů se škodlivým kódem a podvodným odčerpáváním finančních prostředků z účtů se kriminalisté intenzívně zabývají.

Policie ČR opakovaně zaznamenává masivní šíření škodlivého počítačového kódu v přílohách doručovaných emailových zpráv. Spojujícím prvkem hromadně rozesílaných emailů je obsažený text, který se snaží vzbudit u příjemce zdání existence nějakého dluhu. Informace upozorňuje například i na nutnost včasného uhrazení pohledávky či jiné stanovené aktivity spojené s uváděným dluhem. Skutečným cílem ale není pouze podvodné vylákání peněz. Pachatelé chtějí zejména přimět příjemce, aby otevřel přiložený soubor, který infikuje počítač škodlivým kódem. V tomto případě se jedná o tzv. "trojského koně".

Policie ČR tedy důrazně varuje občany před otevíráním příloh neznámých e-mailů, protože je lze z bezpečnostního hlediska počítačového systému označit jako vysoce rizikové. Pokud se uživatelé setkali s výše popsaným e-mailem, nebo ve svém elektronickém bankovnictví zaznamenali nějaké nezvyklosti, měli by maximálně zvýšit opatrnost a bezprostředně si zajistit aktualizaci antivirové kontroly počítačového systému i mobilního telefonu.

"Doporučujeme, aby se řídili také pokyny své banky. Ale pozor! Pokud vám přijde výzva, abyste si stáhli do počítače a mobilu jakoukoliv s bankou související aplikaci, tak nereagujte, byť se na první pohled může jevit, že jde například o výzvu banky. Bankovní instituce takto nepostupují, e-mailem nebo v sms posílají pouze běžné informace například o zůstatcích na účtu. Nikdy ale touto cestou nenabízejí aplikace ani nezjišťují informace či hesla od klientů," uvedla Jana Macalíková z Policejního prezidia. (red)

 

Poslat nový komentář