Nepomáhejte legalizovat výnosy z trestné činnosti

Nepomáhejte legalizovat výnosy z trestné činnosti
ilustrační foto
Další fotky: 
Nepomáhejte legalizovat výnosy z trestné činnosti

Policie ČR varuje před nárůstem případů zneužívání českých občanů, kterým je nabízena zdánlivě legální pracovní činnost s pracovní smlouvou, spočívající v poskytnutí jejich bankovních účtů k převodům peněz.

„Na účet českého občana je odeslána určitá částka, kterou má následně v hotovosti vybrat a zaslat do zahraničí prostřednictvím společností, které umožňují hotovostní převod peněz po celém světě (např. Wester Union). Za tuto činnost pachatelé nabízejí provizi ve výši cca 5% z převedeného obnosu,“ upozornila mluvčí Policejního prezidia Petra Strašilová s tím, že prostředky, na jejichž převodu lidé podílejí, pocházejí z trestné činnosti. Nejčastěji se jedná o částky, které neznámý pachatel neoprávněně odčerpá z účtu poškozeného, ke kterému získal přístup „počítačovým útokem“ na internetové bankovnictví uživatele.

Občané, kteří přistoupí na tuto pracovní smlouvu, vystupují v pozici tvz. „bílých koní“, nicméně stávají se součástí podvodných převodů a vystavují se nebezpeční až čtyřletého trestu vězení za legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Signálem, že se nejedná o seriózní pracovní nabídku, by pro případně zájemce mohlo být to, že podmínkou uzavření smlouvy je vlastnictví osobního účtu, za „pouhé“ převedení finanční hotovosti je slibována vysoká provize, ke komunikaci dochází obvykle pouze elektronicky, bez osobního kontaktu a tato komunikace je v podstatě anonymní a ve smlouvě jsou často gramatické chyby a nestandardní slovosled.

„V případě, že vás někdo touto formou již oslovil nebo jste se s takovým případem setkali např. ve svém okolí, můžete kontaktovat Policii ČR prostřednictvím on-line formuláře Hlášení kyberkriminality,“ požádala mluvčí. (red)

Poslat nový komentář