Pozor! Po internetu se šíří další podvodné e-maily!

Pozor! Po internetu se šíří další podvodné e-maily!
ilustrační foto

Počítačoví podvodníci mají novou fintu, jak se dostat do cizích počítačů. Využívají k tomu povánočních výprodejů a pomocí smyšlené objednávky se snaží propašovat nezvaného návštěvníka do cizích PC. Informoval o tom dnes ráno server Novinky.cz.

„Děkujeme za projevenou důvěru v internetové obchody obchody24.cz. Tímto e-mailem potvrzujeme, že jsme v pořádku přijali vaši objednávku,“ stojí hned v úvodu e-mailu, který informuje o objednávce počítačového příslušenství nebo spotřební elektroniky za desítky tisíc korun.

Podle odborníků je tento podvodný e-mail o to nebezpečnější, že i pozornější uživatelé se mohou nechat snadno napálit. Internetový obchod Obchody24.cz skutečně existuje. Provozovatelé e-shopu se však od podvodných zpráv již distancovali.

Součástí e-mailu je i příloha, která má obsahovat údajnou fakturu, jež dokazuje vznik závazné objednávky. Místo toho se v ní stejně jako v případě vyděračských e-mailů z minulého roku ukrývá počítačový malware winpe/Kryptik.CEDX.

„Důrazně varujeme uživatele před spouštěním přílohy u této zprávy,“ uvedl v pondělí bezpečnostní analytik Pavel Bašta z Národního bezpečnostního týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Některé antivirové programy s aktualizovanou virovou databází si dokáží s nezvanými návštěvníky, které obsahuje příloha podvodné zprávy, poradit. Není ale vyloučeno, že podvodníci budou touto cestou šířit i daleko sofistikovanější hrozby. Lidé by tedy rozhodně neměli na podvodné zprávy reagovat a v žádném případě neklikat na jejich přílohy.

O masivním šíření podvodného e-mailu svědčí i skutečnost, že dnes brzy ráno jsme jej objevili nejen v elektronické poště našich redaktorek, ale i ve schránce redakčního e-mailu. (red)

Zdroj: Novinky.cz

Poslat nový komentář