Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Jaká byla meziválečná levice na Olomoucku popíše nová kniha

Jaká byla meziválečná levice na Olomoucku popíše nová kniha
ilustrační foto

Petarda Production, a.s. a Olomoucké vzdělávací sdružení, o.s. pořádají ve středu 23. ledna 2013 od 17 hodin v Galerii Caesar v Olomouci křest nové knihy Šárky Bartošové a Josefa Bieberleho Meziválečná levice.

Historici Šárka Bartošová a Josef Bieberle se v deseti studiích zabývají dějinami meziválečné levice na Olomoucku. Vedle kriticko-historického rozboru dosavadních prací vychází z pramenů, jimž se dnes říká „orální historie“ čili kritický rozbor výpovědí pamětníků. Kniha chce revidovat prohřešky proti historické pravdě, které obsahovaly některé oslavné práce o regionálních dějinách KSČ.

Text věnuje pozornost levicovým aktivistům ve Chválkovicích, Hodolanech, Černovíru, v Moravských ocelárnách a železárnách v Řepčíně, v německé průmyslové enklávě v Mariánském Údolí a Hlubočkách, dělnickému předákovi a olomouckému radnímu Janu Kučerovi či profesionálním revolucionářům. Zmíněny jsou i projevy solidarity s rakouskými antifašisty, kteří v roce 1934 utíkali z Rakouska po porážce povstání, anebo působení městské policie proti komunistickým aktivistům. V knize nalezneme tedy relativně pravdivý obraz meziválečné levice na Olomoucku.

Kmotry knihy jsou současný hejtman Olomouckého kraje za ČSSD Jiří Rozbořil, předseda Olomouckého vzdělávacího sdružení a lídr kandidátky SPOZ v krajských volbách Radek Augustin a ředitel Archivu Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Urbášek.

(red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style