Hudební kritik: Adventní repertoár Proměnám sluší

Hudební kritik: Adventní repertoár Proměnám sluší
ilustrační foto

Dnes v 17 hodin vystoupí v Husově sboru pěvecký sbor Proměny s Vánočním koncertem. Zcela určitě se jim před diváky bude nastupovat dobře. Po včerejším koncertu v kostele v Jednově se o nich velmi pochvalně vyjádřil hudební recenzent Richard Boryna. Schválně si to přečtěte...

„Smíšený sbor Proměny existuje v současném složení teprve pár měsíců a už se dokázal vypracovat v nejvýraznější pěvecké těleso prostějovské kulturní scény. Prokázal to také při Vánočním koncertě v Jednově. V místním kostele vystoupil v neděli 15. prosince s adventním programem za podpory Smyčcového orchestru při ZUŠ Vl. Ambrose.

Sbormistryně Anna Králová dokázala Proměnám vdechnout zdravé pěvecké sebevědomí. Zhruba dvacetičlenný sbor to ve zcela zaplněném jednovském kostele naznačil ambiciózním nástupem hned u první barokní koledy Čas radosti, veselosti. Energický projev si v ničem nezadal se specializovanými gospelovými soubory a dal celému koncertu od začátku nádech předvánoční hudební radosti. Velký potenciál v interpretaci skladeb různých období prokázaly Proměny také v případě francouzského kánonu Aleluja a náboženských písní z 15. století Solis previa či publikem vřele přijaté O Regina. Následná krásná píseň Aleluja G. Younga se dokonce může stát jednou z královských interpretací sboru.

Že Proměny disponují také výraznými sólistkami ukázala také první skladba v podání Smyčcového orchestru prostějovské ZUŠ Vl. Ambrose pod vedením Branislava Lariše. Nejen Prostějovským dobře známá sopranistka Pavlína Copková zde předvedla sebevědomý bravurní výkon v písni Pie Jesu. Poměrně velkým překvapením ale byla Lenka Copková. Sametový alt, jímž svou sestru během této písně A. L. Webera doprovodila, je velkým příslibem pro budoucí práci sboru.

Následný blok patřil čistě Smyčcovému orchestru a jeho chvílemi až démonicky dirigujícímu vedoucímu Branislavu Larišovi. Studenti a pedagogové tady nabídli rozehřátému publiku skladby G. Ph. Telemana Ouvertura a Adagio – Allegro a A. Corelliho Concerto grosso op. 6. no 8 „Per la notte di Natale“. Po překonání počáteční nervozity se orchestr prezentoval jistým výkonem a vysloužil si také vřelé ovace.

Před oltář se poté vrátily Proměny nyní již s ryze vánočním repertoárem. Skladba Byla cesta ušlapaná v aranži A. Tučapského, doplněna o efektní nástup s hořícími svícemi, a následně procítěně zazpívaná koleda Tichá noc, v níž se jako sólistka opět předvedla Pavlína Copková, vyvolala tiché pobrukování také u publika. Na řadu pak přišla jedna ze stěžejních skladeb repertoáru Proměn - Good news Waltera F. Andersona. Právě tady se snad nejvíce ukázala celková „vyzpívanost“ sboru. Zpěvačky i zpěváci se tady velmi dobře bavili a energicky zazpívanou skladbou sklidili další velký potlesk. Zajímavou novinkou v podání Proměn pak byl spirituál Haleluya pelo tsa rona.

Kdo z návštěvníku jednovského kostela slyšel Proměny již dříve, jistě se těšil na další královskou skladbu souboru. Africký spirituál Siyahamba ani tentokrát nechyběl, stejně jako v jeho rámci velice výrazný výkon mužské části sboru. Jeho taneční kreace mnohdy zcela zastínily jinak perfektní pěvecký projev až extravagantní dvojice Copka – Kubínek. Následný blok spirituálů Caroling, Caroling, Deck the Halls, Z Betléma se ozývá nebo Bim bam už se pak nesl v hudebně euforickém duchu, který se stává pro Proměny typickým.

Celý nedělní koncert zakončily Proměny společným zpěvem nejznámějších českých koled spolu s návštěvníky kostela. Veselé vánoční hody, Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma či Nesem vám noviny udělaly příjemnou tečku za dalším úspěšným koncertem smíšeného pěveckého sboru Proměny a dokázaly, že adventní program tomuto perspektivnímu a výraznému uskupení nad míru sluší."

Richard Boryna

S takovou recenzí se Proměny mohou opravdu chlubit. Zcela určitě jim do Husova sboru přivede v tomto adventním období další nadšené publikum. (ok)

Poslat nový komentář