Chcete nahlédnout do tváře lidem, kteří nic neváží? Pak zajděte na výstavu!

Chcete nahlédnout do tváře lidem, kteří nic neváží? Pak zajděte na výstavu!
ilustrační foto

Co je to za blbost? Jak nemůže někdo nic nevážit? To zase mají nějaké přitroublé pokračování filmu 21gramů, které koketuje s myšlenkou hmotnosti duše? Ač jsou otázky obšírně, ale jasně položeny, odpověď na ně je zcela nerozporuplná.

Kino Metro Vás spolu s Milošem Sklenkou zvou na výstavu fotografií souvisejících s parašutismem. A kdokoliv jednou vykročí z letadla v dobré víře, že se mu otevře jeden z padáků, musí si projít chvilkovým stavem beztíže. Pak se nám to fyzikálně vše vyrovná a následně člověk si už padá volným pádem, a to do té doby, než dojde k zatažení za lanko a kýženému otevření padáku. U moderních tandemových seskoků je celá tato zkušenost pro potřeby odvážlivce (či nešťastného výherce dárkového poukazu) zaznamenávána objektivem kamery a fotoaparátu.

Musíme však upřesnit, že výstava se nezabývá pouze tímto komerčním pojetím padákového sportu. Její název zní „Emoce-barvy-vzduch“ a kdo si všechny vystavené fotografie prohlédne, uzná, že lépe ji vystihnout ani nešlo. Je zajímavé, že fotek, kde jsou zachyceny všechny tři atributy názvu výstavy rovným dílem, je na zdech prostějovského Kina Metra jako šafránu. Celá expozice je totiž rozdělena do určitých okruhů, jak zmíněného komerčního tandemového skákání, tak do toho sportovního a vlastně estetického. Na tandemovém seskoku je opravdu vidět nejvíce ty emoce, člověk je na těchto fotografiích hledá ze všeho nejdřív. Tento haló efekt už vytěsní z myšlení ostatní dvě položky. Ovšem tam, kde jsou všichni aktéři ve vzduchu profesionály, tam už přichází na scénu síla barev a té opojné krásy prázdnoty. U profesionála těžko hledat emoce, ten je profesionálně skrývá. Ale samozřejmě nemůže skrývat to, proč ve vzduchu je; umění sladit svůj let prostorem a v případě fotografa pak umění vystihnout ty krásné barvy kolem.

Na konci srpna hostí Prostějov poprvé civilní MS v parašutismu. Je proto nabíledni, že výstava „Emoce-barvy-vzduch“ je skvělým předkrmem pro všechny zájemce. Trvá do 14. září a čtenáře Prostějovských novinek na ni srdečně zveme! (jz)

Poslat nový komentář