Drak je za 300 tisíc. Dejte mi je, žádá sochař

Drak je za 300 tisíc. Dejte mi je, žádá sochař
ilustrační foto

 

Otevřený dopis či e-mail obdrželi v uplynulých dnech prostějovští zastupitelé a magistrát. Zástupcům města se ozval sochař Emil Adamec. Ten se v minulosti stal jedním z účastníků mezinárodního sochařského sympozia v Prostějově. Některá díla však magistrát zamýšlí prodat. A s tím umělec nesouhlasí. Magistrát je ale jiného názoru.

„Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách, za kterých město Prostějov od nás sochy převzalo. Díla mají být navrácená na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány," sdělil Emil Adamec. Nesouhlasí s tím, aby díla po prodání městem skončila u nových majitelů a žádá za svou sochu 300 tisíc korun.

Podle primátora Miroslava Pišťáka autoři, kteří během deseti let vytvořili na sympoziích téměř sedm desítek soch, uzavřeli s magistrátem různé smlouvy. Někteří díla městu darovali, jiní požadují, aby případný prodej proběhl až po jejich souhlasu. Dílo Emila Adamce patří do první skupiny.

„Nechali jsme si udělat znalecké posudky na třiatřicet dřevěných soch. Vyplývá z nich, že sochy byly vytvořeny z neošetřených a neimpregnovaných kmenů dřeva. Tento materiál ale není vhodný pro dlouhodobé venkovní umístění. Povětrnostní vlivy sochy poškodily, takže většina soch vyžaduje konzervátorské zásahy. Čtyři sochy znalec navrhl zlikvidovat, zbytek soch chceme prodat," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že od roku 2005 do roku 2014 město do údržby soch investovalo 360 tisíc korun. Jejich hodnotu stanovil rovněž soudní znalec.

Seznam všech soch, které jsou na prodej, naleznete i s fotogalerií na webu města  - http://www.prostejov.eu/cz/aktuality/prodej-drevenych-soch-sympozii.html. (ber)

Znění dopisu (doslovná kopie)

V Hongkongu dne 14. 6. 2015

Otevřený dopis zastupitelům města Prostějova a občanům ČR

Vážení přátelé, sochaři a občané,

Děkuji Vám za uvědomění mne na šokující postup radnice města Prostějova s našimi sochami, které jsme nezištně darovali městu v rámci mezinárodních sochařských sympozií.

Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách za kterých město Prostějov sochy od nás sochy převzalo, aby díla byly navráceny na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány. Připomínám, že sochařské sympozium v Prostějově má dlouholetou tradici, mezinárodní ohlas a význam. Sochy byly vytvořeny vybranými světovými sochaři pro toto veřejné prostranstvi před očima obyvatel města a nikoli jako zakázka pro něčí soukromou zahradu. Proto se jedná o dar městu a jeho obyvatelům. Město Prostějov jsem navštívil opět s mojí ženou Lixií rok po skončení sympozia v roce 2012 v rámci mé prezidentské kampaně. Sochy v té době ještě stály na svých původních místech. Za sebe uvádím, že jsem do Prostějova na sympozium přiletěl z dalekého Hongkongu, (kde jsem trvalým rezidentem) a i přes vážné zranění a operaci ruky jsem vytvořil s pomocí pana Onďreje z muzea kočárů mimořádnou, barevnou monumentální sochu Draka, která má své protějsky např. v Ostravě-Plesné, Itálii. Tchajwanu, Brazílii nebo Austrálii v rámci mého globálního projektu Akupunktura Země.

Byl jsem příjemně potěšen, fascinován a spokojen s organizací a průběhem sochařského sympozia a za všechny uvedu pana M. Švancaru, jeho paní, pana Ladislava a jeho rodinu, pane Ondřeje, další přátele a milé obyvatele města Prostějova, díky nimž vznikla příjemná atmosféra sochařského sympozia, na kterém jsme spolu s našimi a zahraničními sochaři vytvořili a darovali městu naše hodnotná umělecká díla. Touto cestou chci všem, kteří tuto příjemnou atmosféru sympozia vytvořili upřímně poděkovat.

Co se týká mne, tak moji sochu Draka jsem vytvořil s odolného, tvrdého, akátového dřeva a koloroval. Toto dílo jsem ocenil v darovací smlouvě na 300 tis. Kč.

NESOUHLASÍM aby s našimi díly takto město nakládalo. Žádám představitele města Prostějova aby naše dila vrátili zpět na původní místa jak bylo původně dohodnuto.

V opačném přípaďě, že naše dila budou trvale odstraněna nebo dokonce prodána soukromým majitelům a odvezena bych požadoval uhrazení hodnoty mého díla (v mém přípaďě 300 tis. Kč).

Předpokládám, že tento názor bude mít většina autorů soch a je v souladu s autorským zákonem.

V této souvislosti odkazuji na podobný chybný postup současných zastupitelů mé rodné obce Sedliště ve Slezsku, kde jsem uspopořádal v letech 2005 - 2006 dvě mezinárodní sochařská sympozia a založil Lašskou galerii mezinárodního významu. Současný starosta a zastupitelstvo obce nenávratně zrušilo tuto věhlasnou galerii a také sochařský park, a zastavilo v obci tuto jedinečnou tradici. Dodnes tato chyba není napravena.

Oslovuji proto širokou veřejnost aby podpořila myšlenku zachováni jedinečného mezinárodního veřejného sochařského parku v Prostějově a nedopustila jeho zánik.

Sochy byly vytvořeny pro Vás a pro zkrášlení Vašich veřejnych prostor. A takovéto nakládání s našimi a veřejnými prostředky není ničím neznámým, proto myslím, že byste se takto neměli nadále nachávat ošizovat.

V příloze přikládám petici, kterou prosím ve vlastnim zájmu podpořte a zašlete svým přátelům a známým.

Děkuji Vám za Vaši podporu.

S úctou

MgA. Emil Adamecakademický sochař, architekt, krajinný architekt a urbanista

Hong Kong

 

Komentáře

napsal anomym, zajímavé !!!!

 

Vážený pane z Honkongu, celou částku Vám zaplatíme po uhrazení nákladů za dřevo, které Vám bylo poskytnuto, dále po uhrazení částky za ubytování, stravu. Celková částka k uhrazení činí 299 999 Kč.

Poslat nový komentář