Báječné! V Evangeliu podle houslí vystoupí s Hradišťanem i Proměny!

Báječné! V Evangeliu podle houslí vystoupí s Hradišťanem i Proměny!
Foto archiv Proměny
Další fotky: 
Báječné! V Evangeliu podle houslí vystoupí s Hradišťanem i Proměny!

Chrámové oratorium Evangelium podle houslí ostravského skladatele Pavla Helebranda v provedení 180 zpěváků a hudebníků v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem zazní 11. dubna v chrámu Panny Marie Sněžné v Olomouci. Vystoupí v něm i prostějovský sbor Proměny.

Myšlenkou vytvořit hudebně dramatické dílo na základě evangelií Nového zákona se Pavel Helebrand začal zabývat ve druhé polovině devadesátých let. „První baladou byla Večeře Páně, kterou jsme si s mojí dcerkou zpívali u nás na chalupě. Během příštích měsíců vznikaly další balady. Když už jich bylo hodně, napadlo mě, že bych z nich mohl vytvořit celek, který by na rozdíl od pašijových her nezachycoval jen Ježíšovy poslední dny, ale události provázející jeho celé veřejné působení,“ vzpomněl skladatel a libretista Pavel Helebrand.

Premiéru mělo představení v emočně vypjaté atmosféře po teroristickém útoku na newyorská dvojčata v roce 2001 u Olomouce na Svatém Kopečku a jeho součástí tehdy byla i pouť. 

Spolu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem budou zpívat v představení i prostějovské Proměny se sbormistryněmi Lenkou Dohnalovou Mlynářovou a Pavlínou Copkovou. Právě díky Lence Dohnalové Mlynářové se Proměny do projektu zapojily. "Já sama spolupracuji na oratoriu s Pavlem Helebrandem od roku 2001. Proměny byly nejen podle mého názoru nejvhodnějším kandidátem, protože jsou opravdu kvalitním sborem," sdělila PvNovinkám sbormistryně s tím, že intenzivně nacvičovat začaly Proměny po Novém roce. Olomoucký koncert pro ně ale nebude premiérou, Evangelium zazpívají poprvé v katedrále Božského Spasitele v Ostravě v pondělí 4. dubna. (ber)

Poslat nový komentář