V Olomouci mají Poesiomat. Básní v něm i Wolker

V Olomouci mají Poesiomat. Básní v něm i Wolker
ilustrační foto piananaulici.cz

Na olomouckém Václavském náměstí funguje poesiomat, přístroj, který vám po stisknutí tlačítka přehraje básně autorů, spjatých s regionem. Většinou jejich autentickým hlasem. Nechybí mezi nimi velikáni jako Wolker či Blatný, ale také současní tvůrci jako Radek Malý či Milan Kozelka.

Poesiomat přináší do veřejného prostoru verše. Olomouc je nyní po Praze a Mariánských Lázních třetím místem v České republice, kde lze na některém z náměstí poslouchat vybrané básně, další přístroje jsou ale také ve Velké Británii, Rusku či Spojených státech. Pustit si poetický jukebox můžete zdarma.

Otcem poesiomatů je Ondřej Kobza, z jehož iniciativy se ve městech začaly objevovat veřejně přístupná piana či šachové stolky. "Poesiomat je v jistém smyslu takový vynález," tvrdí Kobza, který první poeziomat spustil v únoru 2015 v Praze. Peníze na výrobu automatu sehnal díky crowdfundingu, tedy komunitnímu financování, kdy lidé přispívají na projekty, které se jim líbí a za své peníze dostávají obvykle drobné odměny.

Přivítali byste poesiomat v Prostějově? Piáno, stojící na hlavním náměstí, se osvědčilo. Bližší informace o projektu naleznete na http://www.piananaulici.cz/

(ber)  

Poslat nový komentář