Prostějov a Wolker. Sedící, spící

Prostějov a Wolker. Sedící, spící
ilustrační foto
Další fotky: 
Prostějov a Wolker. Sedící, spící

Jak PvNovinky informovaly, Prostějov získá netradiční 3D plastiku Jiřího Wolkra. Básníka, sedícího na lavičce, umístí do centra výtvarník, literát, malíř a vůbec multifunkční muž, Miloš Karásek. Pro sochu velkého prostějovského rodáka se rozhodl kvůli své vazbě na naše město. A tak jsme si s ním chvíli o jeho projektu popovídali.

Jak Tě vůbec Wolker napadl?

Moje maminka je rodačka z Prostějova a já jsem tady roky trávil prázdniny, u prarodičů na chatě na plumlovské přehradě. K Prostějovu mám velmi silnou vazbu. Jiřímu Wolkerovi zde není věnováno mnoho pozornosti. Socha na Haváčkově náměstí je poplatná době, čímž neříkám, že by byla špatná, ale podle mého to není on. Deska na domě, hrob, muzeum. Chtěl bych víc.

O technice výroby sochy toho bylo napsáno dost. Ale jak bude vypadat?

Když jsem pátral v životě Jiřího Wolkera, dozvěděl jsem se, že třeba již zmíněná socha, která v Prostějově je, vůbec neodpovídá skutečnosti. Hlavně proto, že takhle by se podle svých nejbližších nikdy neoblékl, vždy chodil v obleku. Pak jsem uvažoval, jak sochu situovat. Napadl mne i Jiří ležící na lavičce, zakrytý kabátem. Je známo, že rád chodil na večírky, a myslím, že i na tom náměstí by klidně přespal. Nakonec ale tedy spící nebude, zvolil jsem sochu sedící. Předlohu má v jedné z nejznámějších fotografií.

Když jsme u materiálů, které jsi musel projít, co říkáš expozici v muzeu?

Pracovníci muzea mi velmi pomohli. Cením si i toho, že mi byla zapůjčena posmrtná Wolkerova maska. Jinak je to katastrofa a hanba. Léta se v expozici nic nezměnilo, je to smutné a nevypovídající.

Socha bude vyrobena pomocí technologie 3D. Ta není nejlevnější?

Nejlevnější není, ale všichni, kdo na soše pracují, včetně mne, to dělají pouze za režie. Důvod je jednoduchý, nikde v republice a pravděpodobně na světě, zatím nic takového není. Bude to světový unikát, žádný památník, ale věrná rekonstrukce. Socha, pod kterou se podepíšu.

Ale Jiří sedící nebude jediným Tvým počinem. Chceš ho představit i jinak?

Jiří usedne na lavičku na hlavním náměstí a bude se dívat na svůj rodný dům. Rád bych ale udělal Prostějovem cestičku z jeho básní. Třeba někde umístil okno s vlající záclonou a k tomu verš z básně, ke které patří.

Kdy sochu přivezeš? A co plánuješ k odhalení?

Viděl bych to tak na říjen. Odhalení ale budou předcházet jiné aktivity, na své si přijdou příznivci Divadla Point, budou nějaké výstavy, dáme do toho i reklamu. Nechte se překvapit. 

(Text a foto: ber)

Poslat nový komentář