Digitalizace kina a falešné sliby

Digitalizace kina a falešné sliby

Digitalizace kina Metro 70, která byla dokončena koncem loňského roku nákladem kolem 4 milionů korun s částečným pokrytím grantem ze Státního fondu české kinematografie, se město Prostějov zařadilo mezi místa v České republice, kde lze zprostředkovat divákům nejen filmy v provedení 3D, ale i zajímavé projekty z oblasti sportu či kultury.
Tak alespoň zněly sliby, kterými vedení města investici do digitalizace kina Metro mimo jiné záměry odůvodňovalo. Jak se však po téměř ročním provozu digitálního zařízení se supertechnikou ukázalo, byly to sliby falešné, plané. Žádné přenosy významných sportovních akcí, žádné megakoncerty světových interpretů, o oblíbených přímých přenosech z Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly nebo pařížského baletu ani nemluvě.
Z operních skvostů, které vysílá Metropolitní opera přímým přenosem do celého světa už řadu let a jsou dostupné milovníkům vážné hudby už v 39 místech v České republice, nabídlo v letošním roce kino Metro pouze dva záznamy z minulých sezón - Verdiho Aidu a Bizetovu Carmen. Navíc za cenu vstupného, které se běžně platí za přímé přenosy. V obou případech byla v hledišti necelá stovka diváků. Docela uspokojující návštěva vzhledem k tomu, že se jednalo o záznamy z minulých let a premiéru si řada příznivců opery nenechala ujít v přímém přenosu v jiných městech v okolí, která operní lahůdky svým kulturně založeným občanům umožňují (Olomouc, Přerov, Boskovice).
„Zakoupení licence přímých přenosů z MET je finančně náročná záležitost. Obáváme se, že v našem městě není o tento druh kultury dostatečný zájem,“ zdůvodnila negativní postoj radnice místostarostka Ivana Hemerková, která má kulturu pod palcem. Skončil původní záměr nadobro v koši na odpadky?
O tom, že bývalé vedení radnice mělo o přenosy z Metropolitní zájem, svědčí vyjádření filmové distribuční společnosti Aerofilms, která přenosy a záznamy z MET zajišťuje. „Kino Prostějov je jedno z velmi mála kin, které se rozhodlo po určité době projekt opustit, což nám může být líto, ale samozřejmě takový postoj respektujeme. V projektu přitom uspěšně fungují i kina v menších sídlech. Nakolik je otázkou o tento typ projekcí skutečný nezájem mísních obyvatel nebo nekvalitní propagace, to si neodvažuji soudit,“ napsal zástupce Aerofilms Ivo Andrle.
Z přímých přenosů nebo alespoň záznamů z MET se mohou těšit diváci i v sídlech s polovičním počtem obyvatel než město Prostějov (Klatovy, Žatec, Chotěboř), dokonce v Týnci nad Vltavou (8,5 tisíce obyvatel) probíhají přenosy Metropolitní opery z New Yorku v kinosále místní sokolovny. Otázkou tedy zůstává – jsou prostějovští občané skutečně tak nekulturní? Je město Prostějov tak chudobné, že si nemůže dovolit výjimečné kulturní akce financovat?
(jap)

Poslat nový komentář