POZOR: Létající balóny štěstí mohou způsobit požár

POZOR: Létající balóny štěstí mohou způsobit požár
ilustrační foto

Slavit 14. února svátek svatého Valentýna se už i v Česku začíná stávat tradicí. Vzhledem k charakteru tohoto svátku si romantický večer mnozí zpestří také vypuštěním lampionu štěstí. Jen těžko si v takové chvíli uvědomí, že manipulují s otevřeným ohněm a je potřeba se k němu i podle toho chovat.

V České republice není vypouštění létajících přání spojeno s žádným konkrétním svátkem. Lidé vypouští tzv. lampiony štěstí v průběhu celého roku pro radost dětem, v rámci různých rodinných oslav, společenských či firemních akcí nebo při novoročních oslavách.

A právě s narůstajícím počtem výskytu vypouštění létajících přání na našem území začíná pozvolný nárůst počtu požárů, jež mají přímou souvislost s vypouštěním lampionů do volného prostoru. V Olomouckém kraji zatím hasiči řešili pouze jeden požár, u něhož byla prokázána jako příčina právě vznícení od lampionu štěstí - byl to požár travního porostu v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v dubnu 2011. Můžeme ale připomenout jeden požár, který vznikl 13. 2. 2011, tedy v předvečer svátku Svatého Valentýna na náměstí v centru Zlína. Ohledání po likvidaci požáru prokázalo, že požár střechy způsobily vypuštěné lampiony štěstí z veřejné akce na náměstí. Požárem způsobená škoda byla odhadnuta na 1,5 mil. Kč. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při nedodržení pokynů výrobce papírových lampionů, které byly vypouštěny na nevhodném místě. Zejména vlivem nízkých teplot nedokázaly lampióny vystoupat nad střechy okolních objektů. Podle záběrů z veřejných kamer dokonce některá přání padala mezi občany na náměstí. Lampiony, které vystoupaly nad objekty, pak unášel vítr na jejich střechy. Vyšetřovatel hasičů také potvrdil, že ohledáním dalších střech domů v okolí byly rovněž nalezeny další stopy po tzv. lampionech štěstí.

Volně vypuštěný lampion štěstí je z pohledu hasičů naprosto nekontrolovatelný otevřený oheň, který se na obloze může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může tento otevřený oheň spadnout na střechy domů, do lesa či kamkoliv jinam, kde velmi snadno způsobí požár.

Vypuštěním otevřeného ohně do prostoru se tak lidé dopouštějí porušení zákona o požární ochraně. Vystavují se nebezpečí udělení poměrně vysoké pokuty, takže raději si romantický večer naplánujte bez lampionů štěstí. (red)

 

Poslat nový komentář