Mašinka od nádraží dostává novou podobu

Mašinka od nádraží dostává novou podobu
Foto Muzeum ČD, ber
Další fotky: 
Mašinka od nádraží dostává novou podobu
Mašinka od nádraží dostává novou podobu
Mašinka od nádraží dostává novou podobu

Čtrnáctého listopadu zmizela od prostějovského hlavního nádraží lokomotiva 310.127. Mašinka, která je jediným zachovaným strojem své řady, putovala do Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. PvNovinky se informovaly o jejím současném stavu u zdroje. 

"Na zmíněném stroji 310.127 byla hned po jeho dovezení do Lužné zahájena oprava. Není možno jej opravit do provozního stavu a proto se opravuje pouze jako statický exponát," sdělil redakci vedoucí muzea František Kaplan. 

Během posledních měsíců byl na větší části lokomotivy proveden nátěr základní barvou, před tím ovšem musely být provedeny práce na izolování míst, kudy by do vnitřních částí konstrukce mohla při budoucím expozičním využití pronikat voda, čímž by byla způsobena koroze v nepřístupných místech. Také bylo nutné doplnit řadu dílů a částí, které byly zničeny či odcizeny při předchozím umístění na pomníku ve veřejném prostoru. 

"V tomto okamžiku však ještě všechny chybějící části nemáme, některé se dají ještě sehnat, ale větší část je nutné vyrobit, což opravu prodlužuje. Navíc dílenský personál má řadu dalších úkolů při opravách jiných parních lokomotiv Centra historických vozidel, a proto je na opravu tohoto stroje nasazován podle aktuálních možností," dodal Kaplan. 

Stroj, vyrobený v roce 1889, byl charakteristický pro vedlejší tratě na Moravě a ve Slezsku. Po ukončení provozu na veřejné síti sloužil ještě v cukrovaru v Bedihošti. Stroj absolvoval svou poslední jízdu v roce 1968. Poté lokomotivu určenou k sešrotování zrenovovali v sedmdesátých letech nadšení železničáři. Před prostějovským hlavním nádražím stála od roku 1980. (ber)

Poslat nový komentář