Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Od smrti prvního českého starosty Prostějova uplynulo 115 let

Od smrti prvního českého starosty Prostějova uplynulo 115 let
Foto MMP

 

Karel Vojáček stál v čele Prostějova od roku 1892 do roku 1898. Za dobu svého starostování zřídil gymnázium a vyšší školu, nechal postavit I. obecnou školu dívčí na Rejskově třídě, zlepšil zdravotnictví, inicioval vznik městské elektrárny a nového hřbitova. Je po něm pojmenováno náměstí a jeho i manželku Karlu připomíná pomník. V úterý uplynulo 115 let od jeho úmrtí.

Karel Vojáček studoval gymnázium v Olomouci, poté lékárnictví v Praze a vědomosti čerpal i v Mnichově, Paříži a Curychu. Po návratu do Prostějova převzal lékárnu U Černého orla. Starostou se stal v roce 1892. „O dva roky později byl za město Prostějov zvolen poslancem do zemského sněmu proti odrodilci Janu Zajičkovi. V čele města stál do roku 1898, kdy se už nedal zvolit starostou," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová..

Ve své závěti věnoval Karel Vojáček prostějovské obci jeden dům a osmdesát tisíc zlatých na dobročinné a národní účely. Krátce po svém manželovi zemřela i Karla Vojáčková a jejich společný odkaz posloužil jako základ pro financování stavby Národního domu. Náměstí, na kterém stojí, nese jeho jméno. (red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style