Mariánský sloup slaví 301. narozeniny v plné kráse

Mariánský sloup slaví 301. narozeniny v plné kráse
ilustrační foto MMP

V rámci obnovy prostějovské památkové zóny byl v letošním roce restaurován Mariánský sloup, dílo patřící mezi nejvýznamnější a umělecky nejhodnotnější kamenné barokní práce v našem městě. „Morový“ sloup se sochou Panny Marie na náměstí T. G. Masaryka byl pořízen roku 1714 na náklady prostějovského měšťana, advokáta Karla Schellenberga.

„Stalo se tak poté, co město zasáhla morová epidemie, během níž zahynulo na dvě stě padesát osob. Sloup měl vyjádřit vděčnost Prostějovanů za odvrácení pohromy. Autor díla není znám; pravděpodobně se jednalo o sochaře z širšího okruhu olomouckých tvůrců, soustředěných kolem dílny kameníka Václava Rendera. Sloup samotný i jeho sochařská výzdoba jsou zhotoveny z maletínského pískovce, tedy z téhož materiálu, z jakého je postavena celá barokní Olomouc,“ uvedl šéf prostějovských památkářů Marek Perůtka.
Restaurátoři pod vedením René Tikala odvedli dokonalou práci, jejíž součástí bylo mimo jiné zpevnění nejpoškozenějších partií kamene, biosanace a mechanické čištění za sucha i za mokra. Následovala oprava, resp. výměna části kovových kotvicích prvků a čepů a tmelení a modelování nových doplňků. Nevhodné a nepůvodní zlacení sochy Panny Marie bylo nakonec ponecháno a retušováno čtyřiadvacetikarátovým plátkovým zlatem.
Největším problémem jsou prý pro sloup ale dva asi šedesátileté buky, vysazené v těsném sousedství sousoší. “Spleť jejich kořenů jednak narušuje statickou soudržnost soklu vysokého sloupu a kromě toho již podstatně vychýlila dva z ochranných pilířků, do nichž je zakotven masivní železný řetěz. Povrch sousoší budou i nadále obrušovat a mechanicky poškozovat dorůstající větve a vegetační produkty obou stromů nepřestanou ulpívat na povrchu sousoší a s příštím jarem znovu vytvoří živný substrát pro další rozrůstání mechů a lišejníků,“ dodal Perůtka. (red)

Poslat nový komentář