Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Letos by oslavil 571 let. Matěji Rejskovi se dodnes klaní svět

Letos by oslavil 571 let. Matěji Rejskovi se dodnes klaní svět
Foto ber
Další fotky: 
Letos by oslavil 571 let. Matěji Rejskovi se dodnes klaní svět

V našem městě spatřila světlo světa celá řada významných lidí. Mezi ty nejslavnější patří bezesporu geniální chemik a vynálezce, profesor Otto Wichterle. Mezi slavné můžeme směle počítat básníka Jiří Wolkera, herečku Milenu Dvorskou, akademického malíře Viléma Topinku či poněkud „utajeného“ Iva Šmoldase. O kom ale moc nemluvíme, je muž, který by letos oslavil 571. narozeniny. Jmenoval se Matěj a díky svému umění se stal nesmrtelným.

Kterého že Matěje to myslíme? Jeho podobiznu naleznete mimo jiné na zdi prostějovské radnice a jmenuje se po něm jedna docela známá ulice. Ještě nic? Tak dobře. Jeho celé jméno je Matěj Rejsek či Matyáš Rejsek a dokončil mimo jiné unikátní chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.

Prvního vzdělání se Rejskovi dostalo v Prostějově na městské škole, bývalé řeholnické škole v klášteře augustiniánů. Když se občané Prostějova stali vyznavači husitského učení, vznikla v Prostějově místní bratrská škola. Prostějovská škola vynikala a jistě dala dobré vzdělání i Matěji Rejskovi, který se narodil s velkým nadáním – byl dovedný kameník a stavitel. V roce 1469 se Rejsek stal bakalářem na utraktivistické Týnské škole na Starém Městě pražském, kde byl později i rektorem. Po studiích školu opustil a rozhodl se věnovat své sochařské tvorbě. Svému umění se Rejsek naučil sám, do kamenického cechu vstoupil až v roce 1478, kdy samostatně vedl stavbu Prašné brány, na které pracoval už od roku 1476. V roce 1489 byl povolán do Kutné Hory, kde dostavěl chrám Sv. Barbory.

Zemřel 1.7. 1506 v Kutné Hoře a svůj věčný spánek spí právě ve své milované Barboře, chrámu zasvěcenému patronce havířů.

Tak až budete na výletě, nezapomeňte se pokochat pražskou Prašnou bránou, stejně jako již zmíněnou jedinečnou Barborou. A věnujte vzpomínku muži, který si ji opravdu zaslouží. Matěji Rejskovi.  

A jen tak mimochodem, na kterého prostějovského rodáka jste hrdí vy? (ber)

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style