Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Soud začal projednávat podvody s nezdaněnou naftou. Míchala se v Mostkovicích

Soud začal projednávat podvody s nezdaněnou naftou. Míchala se v Mostkovicích
ilustrační foto wikipedia.org

 

Krajský soud v Olomouci začal projednávat složitý případ prodeje nezdaněné nafty. Tři obžalovaní muži a jedna žena měli s pomocí dvou firem a fiktivních obchodů s minerálními oleji, které ve skutečnosti prodávali jako naftu, připravit stát na daních zhruba o tři desítky milionů korun. Obžalovaným za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby hrozí až deset let vězení. Naftu míchali v Mostkovicích.

Obžalovaní  Zdeněk Kučák, Petr Kajfoš, Radovan Banyász a Jana Míčová podle státního zástupce v roce 2012 dováželi z Polska a Německa minerální oleje, které dál prodávali jako motorovou naftu, přičemž státu nezaplatili spotřební daň a daň z přidané hodnoty. Součástí systému byly jejich firmy Chathouse a Katos, jejichž pomocí byl polský olej pouze naoko prodán jiným společnostem jako topný olej, který se nedaní, avšak nakonec byl v Mostkovicích u Prostějova smíchán s naftou a prodán.

Stejný osud měl také minerální olej dovážený z Německa, který byl po zbavení červeného barviva prodáván na tuzemském trhu jako nafta. Firmy ve výkazech nepravdivě uváděly, že státu odvedly spotřební daň.

Podle obžaloby bylo prodáno nejméně 624.000 litrů nafty s příměsí polského oleje, jehož podíl činil 445.000 litrů. Státu tak na daních vznikla škoda více než sedm milionů korun. Německého topného oleje měli obžalovaní prodat 1,412 milionu litrů a nezaplatili daně v celkové výši 23 milionů korun.

Dovoz minerálních olejů ze zahraničí roste a tzv. červenou naftu celníci odhalují stále častěji. Červeně zabarvený olej podvodníci nakupují hlavně v Německu, kde jej lze pořídit bez daně přímo u čerpacích stanic. V Česku je jeho nákup složitější a lidé dostanou zpět zaplacenou daň až poté, co po topné sezóně prokážou spálení oleje.

Soud by se měl případem prodeje nezdaněné nafty zabývat do čtvrtka. (Zdroj ČTK)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style