Zaměstnavatelé mají povinnost chránit pracovníky před horkem

Zaměstnavatelé mají povinnost chránit pracovníky před horkem
ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Častější střídání pracovníků a více přestávek. K takovým opatřením musejí přistoupit zaměstnavatelé, pokud teplota na pracovišti přesáhne hodnoty stanovené vládním nařízením. Zaměstnanci také mají právo na ochranné nápoje zdarma – tím více, čím většímu teplu jsou vystaveni.

Konkrétní povinnosti zaměstnavatelů upravuje nařízení vlády o ochraně zdraví při práci. Například při běžné kancelářské práci vzniká nárok na ochranný nápoj tehdy, když teplota na pracovišti přesáhne 34 stupňů Celsia. „Množství, které je třeba poskytnout, odpovídá nejméně 70procentní ztrátě tekutin potem, dýcháním za osmihodinovou směnu,“ přibližuje Rudolf Hahn ze Státního úřadu inspekce práce. Právě ten dodržování nařízení kontroluje. 

Ochucené nápoje zaměstnanci nemohou ze zákona vyžadovat. „Tomu požadavku zaměstnavatel vyhoví buď balenou vodou, nebo že zajistí přístup k pitné kohoutkové vodě,“ dodává Hahn. (Zdroj SÚIP)

Komentáře

to jen v česku se v takových vedrech pracuje, nemluvě o tom, že se teploty šplhají až ke 40 st., jinde ve světě se při takovvých teplotách pracuje ráno a pak večer.

Poslat nový komentář