Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Za smrt paraglidisty mohly problémy se srdcem

Za smrt paraglidisty mohly problémy se srdcem
Foto paraglidu po nehodě. Zdroj: Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod

Soudní pitva zjistila u muže závažné chorobné změny na srdci.

Poslední sprnový den tohoto roku byl osudný pro jednašedesátiletého pilota motorového padákového kluzáku u letiště ve Stichovicích. Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zveřejnil v minulých dnech závěrečnou zprávu, z níž vyplývá, že za smrt pilota mohou jeho zdravotní problémy.

Muž prováděl letovou praxi pod dohledem instruktora. Ve výšce asi 130 – 150 m prováděl ostrou levou zatáčku, ze které paraglid přešel do levé klesavé spirály s motorem na výkonu. Instruktor vydal pilotovi instrukce radiostanicí, ale pilot na ně nereagoval. Kluzák setrval ve spirále a dopadl na zem. Instruktor a svědci na letištní ploše ihned zavolali na linku tísňového volání. Pilot byl v bezvědomí, proto jej uvolnili z postroje a zahájili resuscitaci, ve které pokračovali až do příletu vrtulníku lékařské záchranné služby. Pilot nárazem do země však utrpěl zranění neslučitelná se životem. 

Zpráva leteckých inspektorů konstatuje, že pilot výcvik k získání kvalifikace pilota paraglidu zahájil dne 4. 6. 2011. Praktický výcvik plnil dne 31. 8. 2011. Instruktor vypověděl, že ve výcviku jeho žák neměl problémy a pilotáž zvládal dobře. K nehodě došlo až při jeho čtvrtém letu onoho osudného dne.

Podrobná technická analýza vyšetřovatelů prokázala, že technický stav padákového kluzáku byl v pořádku. Paraglid byl způsobilý letu, veškerá drobná poškození způsobil až náraz do země. "Příčinou letecké nehody byla ztráta kontroly řízení motorového padákového kluzáku s velkou pravděpodobností v důsledku náhlého a výrazného zhoršení zdravotního stavu pilota," praví se v závěrech šetření. Ze závěrů komplexní soudně-lékařské expertízy vyplývá, že u muže byly zjištěny závažné chorobné změny na srdci, které mohly v průběhu letu výrazně zhoršit zdravotní stav pilota. Při zvýšené psychické zátěži mohly vést k akutní změně zdravotního stavu, která se mohla projevit například výraznou bolestivostí nebo až náhle vzniklým bezvědomím. "Tímto by bylo možné dobře vysvětlit náhlou změnu v chování pilota, který udělal pilotní chybu a na nastalou situaci nebyl následně schopen adekvátně reagovat," citujeme ze zprávy.

Paraglidista měl přitom platný lékařský posudek zdravotní způsobilosti 2. třídy. Poslední prohlídku podstoupil u určeného leteckého lékaře dne 12. 4. 2011. Klinickým ani EKG vyšetřením nebyly při této prohlídce zjištěny změny, které by nasvědčovaly pro chorobné postižení srdce.

(red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style