Ne každý se umí prát se životem jako devítiletý Kristian!

Ne každý se umí prát se životem jako devítiletý Kristian!
foto Nemocnice Prostějov

 

Devítiletý Kristián tráví téměř celý svůj život v Nemocnici Prostějov. Trpí závažným onemocněním, tzv. syndromem vrozené spánkové apnoe, kvůli kterému dochází ve spánku k zástavě dýchání. V České republice je zhruba deset dětí, které s touto nemocí musí žít. Kvůli svému postižení musí být chlapec 12 hodin denně napojen na přístroj pro umělou plicní ventilaci. NADACE AGEL přispěla Kristiánovi částkou ve výší 20 tisíc korun na novou odsávačku hlenů, která je nezbytnou součástí výbavy k přístroji pro umělou plicní ventilaci.  

Kristiánova stávající odsávačka již dosluhovala a neměla požadovaný výkon. Pravidelná hygiena dýchacích cest je při tom pro děti s tracheostomií velmi důležitá. Přístroj pracuje na principu podtlaku, kdy odsaje přebytečné hleny z dýchacích cest pacienta.

Rodiče se k malému Kristiánovi nehlásí, a tak je nemocniční pokoj pro něj v současné době jediným domovem, protože potřebuje individuální péči a nemůže žít v jiném kolektivním zařízení. Letos bude v prostějovské nemocnici již šestým rokem. Předtím prodělal několik neurochirurgických operací a byl značně psychomotoricky opožděný. Zpočátku v nemocnici dokonce odmítal kousat a polykat sousta, takže část stravy musel přijímat speciální hadičkou zavedenou do žaludku. "Přesto se mu postupně podařily obrovské pokroky. Dnes už úspěšně chodí do speciální školy," říká primář dětského oddělení Nemocnice Prostějov MUDr. Josef Tenora. Závažné onemocnění tak dnes u Kristiána navenek připomíná pouze trvalý vývod na krku, na který se vždy před spaním napojuje ventilační dýchací přístroj.

Do prostějovské nemocnice přišel chlapec díky možnosti chronické umělé plicní ventilace, která je jinak situována do specializovaných center velkých nemocnic. V současnosti neexistuje v České republice žádné zařízení, které by poskytovalo dlouhodobou ventilační péči pro dětské pacienty. Na dětském oddělení prostějovské nemocnice už chlapce přijali za svého. „Snažíme se chlapci vytvořit rodinné zázemí, tak aby se u nás cítil co nejvíce jako doma,“ dodává primář.

NADACE AGEL podporuje malého Kristiána dlouhodobě. „Velmi rádi jsme Kristiánkovi opět pomohli. Vážím si péče, kterou mu personál dětského oddělení neustále poskytuje,“ řekla Mgr. Denisa Rísová, výkonná ředitelka NADACE AGEL. 

 

 

Poslat nový komentář