Ústavní soud se zastal rodiny, které v prostějovské nemocnici po banální operaci zemřel syn

Ústavní soud se zastal rodiny, které v prostějovské nemocnici po banální operaci zemřel syn
ilustrační foto iprostejov.cz

Měl to být zákrok, jakých lékaři provádějí stovky. Jenže při laparoskopické operaci varlete u patnáctiletého chlapce v prostějovské nemocnici se lékaři dopustili takových pochybení, že to podle justice hraničilo s nedodržením Hippokratovy přísahy. Nesprávně provedené operační úkony chlapec nepřežil. Jeho matka a sestra se s nemocnicí stále soudí o odškodné. Nyní o něm rozhodoval Ústavní soud.

K operaci došlo v roce 2005, kdy banální laparoskopický zásah provázala řada neuvěřitelných chyb. Lékaři měli  odstranit zbytnělé žilní pleteně na levé straně, podvázali ale zdravou kyčelní žílu na pravé straně. Zákrok následně opakovali na  levé straně, kde poškodili žílu. Chlapec  po operaci  vnitřně krvácel,  na což personál nepřišel vzhledem k nedostatečné pooperační péči. Po několika hodinách zkolaboval a i přes následnou sérii operací už se jeho život nepodařilo zachránit. Lékaři byli za své pochybení odsouzeni.

Chlapcova matka a sestra chtěly po nemocnici odškodné devět miliónů korun. Krajský soud jim přiznal dohromady 2,7 miliónu korun. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ale odškodné o více než milión snížil a Nejvyšší soud následně toto rozhodnutí potvrdil s tím, že vyšší odškodné by mohlo být pro nemocnici likvidační.

Senát ÚS v čele se soudcem zpravodajem Ludvíkem Davidem ve středu  postup soudů zkritizoval jako rozporný a nepřesvědčivý a  nařídil, aby soudy znovu posoudily nárok na řádné odškodné. „Soudy se vůbec nezabývaly postojem žalovaných k otázce jejich zodpovědnosti. Nemocnice svou odpovědnost od počátku popírala, neprojevila dostatečnou lítost a v jejím postoji lze spatřovat pouze hájení ekonomických zájmů,“ konstatoval soudce David. (Zdroj Novinky.cz)

Komentáře

já v prostějovské nemocnici loni podstoupila 2 operace, nikde jinde jsem nezažila tak profesionální a lidský přístup, takovou ochotu. Proto jsem se rozhodla že i další operaci, která mě letos čeká, podstoupím v této nemocnici, i když moje spádová nemocnice je Kroměříž.Tam mám ale tak špatné zkušenosti, že už nikdy. Prostějovské chirurgické oddělení má prostě u mě největší pochvalu a velké díky .

prostějovská nemocnice - odporný hnus

Vaše komentáře jsou zastíněné minulostí. nesuďte, když nevíte. jsem též pacient této nemocnice a nemohu si stěžovat.

Vaše komentáře jsou zastíněné minulostí. nesuďte, když nevíte. jsem též pacient této nemocnice a nemohu si stěžovat.

me tady na noze udelali bercovy vred v 45 letech a kdyz jsem se primarky kozniho ptala jak se to leci odpoved znela amputaci nohy tak jezdim do Olomouce a noha bude za chvil zdrava TADY JE TO HNUS POUZE JEN K OBVODNI LEKARCE!!!!!!!!!!!!!!!!!

ME SE TEZ NEMOCNICE NELIBY BYLA SEM NESPOKOJENA V REHABILITACI S PARAFINEM PROSTREDI PRISTUP SESTER PROSTE STRASNY ULTRAZVUK TAKY NIC MOC MALO VZDUCHU TAM BYLO MYSLELA SEM ZE PADNU NEVIM JECT NEKAM JINAM ZE OLOMOUC BY BYLA DOBRA UDELAT SI VYLET SPOJENY Z NAKUPAMA ZE

nechci se jich zastávat, ale nejsou tam jen špatní doktoři, který chtěj jen prachy, ale raději si na zákrok dojedu do Olomouce, protože nemám dobré zkušenosti z předešlých let s některými z personálu

radši do olomouce hanba prostějovské nemocnici kdyby mohli tak poserou i blbej rentgen

Prostejovska nemocnice není nemocnice ale kriminál za stará,je to HNUS radši bych jí nechal zbourat pokud možno tam ty lidi s většími problémy nemají šanci přežít.. je to smutné s popravdě je mi líto ze zrovna tahle nemocnice půjde za chvíli do hoven

Samozřejně , že si ,,nemocnice,, a jeho ,, vedení,, hlídá své miliony a ne kvalitu personálu a protekčních lékařů s nádechem alkoholu.
Také je s podivem ,že je možné se 10 let soudit.......a na druhé straně Vám
exekutoři zabaví cokoliv za banality.......a velmi rychle.....

Poslat nový komentář