V prostějovské nemocnici oslavili Mezinárodní den sester

V prostějovské nemocnici oslavili Mezinárodní den sester
ilustrační foto nemocnicepv.cz

I v České republice získává stále větší pozornost a uznání Mezinárodní den sester připadající každoročně na 12. května. K tomuto významnému dni pogratulovalo nelékařskému personálu nejen v Nemocnici Prostějov, ale také ve Šternberku a v Přerově, také vedení Středomoravské nemocniční.

Mezinárodní den sester je připomínkou dne narození Florence Nightingale, která sama obětavě pracovala jako ošetřovatelka, ale která zároveň významnou měrou přispěla k rozvoji ošetřovatelství jako komplexně pojímané disciplíny. V roce 1860 založila ošetřovatelskou školu, stanovila náplň práce sestry a její zodpovědnost. „Právem je proto považována za zakladatelku ošetřovatelství v jeho moderním pojetí,“ konstatuje náměstkyně pro nelékařskou zdravotní péči Marie Jouklová.

Od dob Florence Nightingale se mnohé změnilo. K dispozici jsou dnes mnohem účinnější léky, využívány jsou sofistikované metody. „Ale to hlavní – a v jistém smyslu možná to nejcennější, co práci zdravotníka v ošetřovatelské péči charakterizuje - zůstává. Pomoc pacientovi, stejně jako empatická, humánní a osobnost pacienta respektující péče je stále velmi vysokou a nezpochybnitelnou hodnotou. Vyžaduje kromě značné píle, houževnatosti a odbornosti také něco víc. Vyžaduje schopnost pomáhat druhému člověku – a nalézat v této pomoci uspokojení a satisfakci,“ vysvětluje předseda představenstva Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl důvod, proč se vedení Středomoravské nemocniční rozhodlo všem nelékařským pracovníkům poděkovat za práci, kterou pro pacienty vykonávají, alespoň symbolickou květinou.

„Měla jsem z toho velkou radost. Potěšilo mě, že někdo projevil zájem o mou práci a takto symbolicky mi poděkoval. Navíc květina byla velmi krásná,“ uvedla sociální pracovnice Nemocnice Prostějov Jarmila Zbožínková. (red)

 

Komentáře

Nevím,kdo jakou růži dostal,ta moje sklopila hlavičku už před odchodem z denní služby-asi se cítila zneužita jako sestry v Agelu

Kdyby jim radsi dali tisicovku mesicne na vyplatu.. za kytku si toho moc nekoupi..

Poslat nový komentář