Tým pro paliativní péči máme vynikající, říká Marie Marsová

Tým pro paliativní péči máme vynikající, říká Marie Marsová
Foto nemocnice Prostějov

Oddělení hospicové a paliativní péče vzniká v prostějovské nemocnici přestavbou starého objektu. Zařízení, které by mělo být uvedeno do provozu v červenci letošního roku, bude určené především pro pacienty trpící nevyléčitelnými chorobami. Součástí objektu proto má být i citlivě navržená pietní místnost. Personál má nemocnice již zajištěn.

V prostějovské nemocnici ročně zemře kolem šesti set pacientů. "Z osmdesáti procent jsou to pacienti onkologičtí, zbývající umírají ponejvíce na nemoci vnitřních orgánů, srdce, jater či ledvin," říká ředitelka Marie Marsová. I proto bylo podle ní jednou z priorit vybudování oddělení paliativní péče, které posvětil a finančně zaštítil i Olomoucký kraj. 

Bude součástí léčebny dlouhodobě nemocných. "Celkově bude vybudováno 24 lůžek na následnou péči, pět z nich pak vyčleníme pro paliativní pacienty," doplňuje Marsová. Pokoje budu jednolůžkové, bude v nich ale dost místa nejen pro návštěvy, ale i pro případné přespání. Nemocnice zajistí léčbu, utlumení bolesti, patřičnou výživu i pomoc psychologa. 

Personál má již nemocnice zajištěn. "Získali jsme ke spolupráci docenta Miroslava Kalu, který léta působil v hospici na Svatém Kopečku. Skvělou odbornicí je primářka hemodialyzačního oddělení naší nemocnice Eva Rozmánková. Máme zajištěny sociální pracovníky, spojili jsme se s Charitou. O práci na oddělení má zájem mnoho našich kmenových sester," vypočítává Marsová, která již v minulosti několikrát deklarovala, že ji zájem o práci na tomto oddělení velmi těší.

Zatímco stavbu financuje Olomoucký kraj, který je majitelem objektu, provoz zajistí sama nemocnice. "Prostějovským oddělením začínáme, následně bychom takové zařízení chtěli vybudovat v Přerově," doplňuje Pavel Gottwald, hlavní správce Středomoravské nemocniční, pod kterou prostějovská nemocnice spadá. (ber)

Poslat nový komentář