Očima Jarmily Kocmanové: Předvánoční čas

Očima Jarmily Kocmanové: Předvánoční čas
ilustrační foto archiv PvNovinky

Paní Jarmila Kocmanová, Prostějovanka, zaslala do redakce poděkování za vánoční výzdobu, která již po několikáté vyjde "z dílny" mateřských a základních škol. Otiskujeme je.

I když to zrovna s počasím nevypadá, že pomalu přichází vánoční čas, ale pravda to je, pokud se podíváme do kalendáře. Před nějakým rokem jsem na Velikonoce navštívila moravské město Znojmo. Okouzlila mě výzdoba celého náměstí. Mladé břízky s velikonočními ozdobami vlály ve větru a kolemjdoucí tam mohli oči nechat. U každého kmenu byl nápis, která mateřská školka či základní škola břízku vyzdobila. Pohladila mne pohoda a klid a úcta k výtvorům, které vytvořily samy děti. Nedalo mi to a většinu břízek jsem vyfotila.

S fotkami v počítači jsem začala přemýšlet, že i náměstí našeho města by si zasloužilo nějakou podobnou výzdobu. Nakonec jsem oslovila Okrašlovací spolek města Prostějova, konkrétně paní Miladu Sokolovou. Nápad se jí líbil, a já moc nevěřila, že v Prostějově se něco takového prosadí. Její vytrvalost s vyjednáváním přinesla ovoce. Příští Velikonoce bylo náměstí plné břízek. Děti v mateřských školkách a družinách vyrobily s učitelkami krásné výzdoby. Několikrát jsem procházela naše náměstí a pozorovala reakce lidí. Zastavovali se tam, fotili, děti ukazovaly stromečky rodičům i babičkám. Náhodní návštěvníci byly okouzleni. Bylo to pro Prostějov něco nového. Výzdoba se dokonce objevila i před Vánocemi. Byla to nádhera. Nebyly to břízky, ale malé smrčky. Ty barvy, ty nápady! Bylo nádherné pozorovat, jak ozdoby svítily na sluníčku. Škoda, že k té nádheře nebyl sníh, který by podtrhoval tu jemnost, nápaditost a jedinečnou předvánoční atmosféru.

Děkuji tímto učitelkám v mateřských školách a družinách základních škol, které dětem dodaly nápady a s nimi tvořily. Děkuji Miladě Sokolové a Okrašlovacímu spolku města Prostějova za zrealizování nápadu a už se zase těším. A nejen já. Určitě se už těší i děti, které u stromečku budou ukazovat, že přesně tuto výzdobu vyrobily.

Jarmila Kocmanová

Poslat nový komentář