Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Výročí hokejové legendy. Oldřich Machač by slavil sedmdesátiny

Výročí hokejové legendy. Oldřich Machač by slavil sedmdesátiny
ilustrační foto

Dnešní den si připomínáme nedožité sedmdesátiny hokejisty a prostějovského rodáka Oldřicha Machače. Oldřich Machač se narodil 18. dubna 1946 v Prostějově, k hokeji jej přivedl o rok starší bratr Miroslav.

"Zpočátku působil v mládežnickém družstvu pod vedením trenérů Toula a Vilímce, později hrál dvě sezony (1963–1965) ligovou soutěž v dresu Železáren,“ uvedla historička Hana Bartková. Jeho hokejovými vzory a rádci se stali v Prostějově obránce Stanislav Bábek a v Brně František Mašláň. Během vojny se dostal do širší nominace reprezentačního družstva a v roce 1967 hrál na mistrovství světa ve Vídni. S modrobílým dresem a číslem 6 spojil svoji hokejovou dráhu až do roku 1978. Oddílu napomohl třikrát k získání titulu vicemistra ligy.

„Další etapu jeho života představovalo působení v československém reprezentačním týmu. Vytvořil zde legendární dvojici s Františkem Pospíšilem. Jeho styl doplňoval tvrdou, ale férovou hrou těla a Machač razantní střelou od modré čáry. Proslavené byly jeho bodyčeky provedené vybočením kyčle,“ doplnila historička Bartková. První medaili – stříbrnou – získal už v roce 1968 na zimních olympijských hrách v Grenoblu. Další medaile na olympiádách v Sapporu (1972, bronz) a v Innsbrucku (1976, stříbro). Úspěšné bylo také jeho vystoupení na Kanadském poháru v roce 1976. Největším jeho reprezentačním počinem byl trojnásobný titul mistra světa z let 1972, 1976 a 1977. S reprezentací se rozloučil na mistrovství světa v Praze v roce 1978. V letech 1978–1982 hrál v týmu Starbulls Rosenheim. Po ukončení hokejové činnosti podnikal v potravinářském průmyslu.

„V národním týmu celkem odehrál 293 zápasů. Za vynikající sportovní výsledky byl v roce 1999 uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHL a v roce 2008 do Síně slávy českého hokeje. Byl také oceněn v rámci ankety Sportovec Olomouckého kraje v roce 2004,“ vyjmenovala Bartková. Podle jejích slov Oldřich Machač sice působil a žil v Brně, byl však velkým prostějovským patriotem.

„Měl rád svoje rodné město a často sem jezdil, za přáteli, rodinou, na hokejové zápasy či na chatu na Plumlovskou přehradu. Jeho životní a hokejový příběh připomíná filmový medailon Oldřich Machač – král bodyčeků (režie Pavel Brynych, Tomáš Vincenec) natočený pro Českou televizi a jako videozáznam filmového studia ADNOC v roce 2005,“ uzavřela Bartková.

Oldřich Machač zemřel po dlouhé a těžké nemoci 10. srpna 2011 v Mostkovicích. Byl pohřben 15. srpna 2011 do rodinné hrobky v arkádách prostějovského hřbitova.

Co říci na závěr? Byl naší hokejovou legendou, vynikajícím obráncem, neúprosným bekem a zároveň nesmírně pracovitým, skromným a férovým člověkem.

Zdroj a foto: historička Hana Bartková (redakčně kráceno)

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style