Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Vlastivědné muzeum Olomouc vystavuje korunovační klenoty

Vlastivědné muzeum Olomouc vystavuje korunovační klenoty
ilustrační foto plakát

Sedm set let od narození Karla IV. si připomeneme v roce 2016, Vlastivědné muzeum Olomouc tohoto významného panovníka připomíná už teď. K vidění jsou legendární korunovační klenoty, výstavu doplňují předměty pocházející z Moravy v pozdním středověku.

Výstava provede návštěvníky obdobím od zavraždění Václava III. přes chaos, který po něm následoval, vládu Karla IV. a končí dobou, kdy po jeho smrti vládl jeho syn Václav IV.
K vidění jsou artefakty z celé Moravy, repliky dobového oblečení, zbraně a další předměty.
Vrcholem výstavy jsou vystavené mistrovské kopie Českých korunovačních klenotů. České korunovační klenoty jsou unikátním souborem ze sbírky Svatovítského pokladu, který zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, jablko, korunovační plášť a pouzdra na předměty. Patří mezi národní kulturní památky a největší poklady naší země.
Svatováclavskou korunu, nejstarší a nejvzácnější předmět ze souboru, nechal zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace v letech 1345–1346. Při její výrobě bylo použito téměř 2,5 kg zlata o ryzosti 22 karátů a desítky drahých kamenů, kterým vévodí červený rubelit na čelní straně. Bylo jí korunováno celkem 22 českých panovníků. Královské žezlo bylo vyrobeno na zakázku císaře Ferdinanda I. a vytvořil ho roku 1533 augsburský zlatník Hans Haller z osmnáctikarátového zlata, perel, safírů a spinelů. Královské jablko vzniklo rovněž na objednávku Ferdinanda I.
Výstava potrvá až do 21. února. (ber)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style