Zabijácký zemní plyn má stejně nebezpečného bratříčka. Oxid uhelnatý

Zabijácký zemní plyn má stejně nebezpečného bratříčka. Oxid uhelnatý
ilustrační foto hasiči Vratimov

Zemní plyn se v domácnostech využívá k vytápění, ohřevu vody a případně vaření. Bohužel, každoročně si jeho užívání vybere několik lidských životů. V minulých dnech se tak stalo i v Prostějově. Otravě podlehla mladá žena.

Zemní plyn je významnou energetickou surovinou. Nepatří mezi nejlevnější, je ale velmi oblíbený, protože jeho využívání je jednoduché a pohodlné.

Samotný zemní plyn je bez zápachu, plynárenské společnosti ho proto obohacují o odorant. Díky této látce plyn páchne a varuje své uživatele. „Zabránit úniku plynu v domácnosti nelze zcela 100% zamezit, ale můžeme toto riziko snížit pravidelnými revizemi všech plynových spotřebičů a plynového vedení,“ upozorňují hasiči.

Další možností je používání detektorů, které varují před unikajícím plynem nebo stoupající koncentrací spalin.

Nebezpečný bratříček zabíjí

Nebezpečné člověku mohou být i spaliny po plynu, zejména oxid uhelnatý, který není cítit. Na jeho zvýšenou přítomnost ale reaguje lidské tělo bolestí hlavy, únavou, nevolností a závratěmi. Nakonec člověku zčervená pokožka, zvýší se mu prudce teplota a upadne do bezvědomí. Bezvědomí může nastat poměrně rychle, zvlášť, pokud se nachází v malé místnosti, jakými jsou koupelny, v nichž se kotle či karmy obvykle nacházejí.

Právě tato kombinace se v minulých dnech stala osudnou 29leté ženě z Prostějova, která na následky otravy zemřela. (ber)

Poslat nový komentář