Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Zabijácký zemní plyn má stejně nebezpečného bratříčka. Oxid uhelnatý

Zabijácký zemní plyn má stejně nebezpečného bratříčka. Oxid uhelnatý
ilustrační foto hasiči Vratimov

Zemní plyn se v domácnostech využívá k vytápění, ohřevu vody a případně vaření. Bohužel, každoročně si jeho užívání vybere několik lidských životů. V minulých dnech se tak stalo i v Prostějově. Otravě podlehla mladá žena.

Zemní plyn je významnou energetickou surovinou. Nepatří mezi nejlevnější, je ale velmi oblíbený, protože jeho využívání je jednoduché a pohodlné.

Samotný zemní plyn je bez zápachu, plynárenské společnosti ho proto obohacují o odorant. Díky této látce plyn páchne a varuje své uživatele. „Zabránit úniku plynu v domácnosti nelze zcela 100% zamezit, ale můžeme toto riziko snížit pravidelnými revizemi všech plynových spotřebičů a plynového vedení,“ upozorňují hasiči.

Další možností je používání detektorů, které varují před unikajícím plynem nebo stoupající koncentrací spalin.

Nebezpečný bratříček zabíjí

Nebezpečné člověku mohou být i spaliny po plynu, zejména oxid uhelnatý, který není cítit. Na jeho zvýšenou přítomnost ale reaguje lidské tělo bolestí hlavy, únavou, nevolností a závratěmi. Nakonec člověku zčervená pokožka, zvýší se mu prudce teplota a upadne do bezvědomí. Bezvědomí může nastat poměrně rychle, zvlášť, pokud se nachází v malé místnosti, jakými jsou koupelny, v nichž se kotle či karmy obvykle nacházejí.

Právě tato kombinace se v minulých dnech stala osudnou 29leté ženě z Prostějova, která na následky otravy zemřela. (ber)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style