Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"

Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"
Foto MMP
Další fotky: 
Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"
Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"
Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"

Památku zastřelených z 25. srpna 1968 si vedení města, představitelé armády, policie, společenských a kulturních organizací připomněli u pomníku obětem intervence vojsk Varšavské smlouvy na náměstí T.G. Masaryka.

„Okupační vojska tehdy projížděla Prostějovem. Lidé zabarvovali dopravní značky. Chtěli agresory dezorientovat. To se jim dokonale podařilo a okupační armáda značně znejistěla a vojáci i jejich velitelé začali být nervózní. Na jejich zmatek doplatili svým životem tři lidé. Byla to tehdy sedmadvacetiletá Marta Říhovská, dvaadvacetiletý Josef Boháč a jednasedmdesátiletý Ladislav Lang,“ připomněla primátorka Alena Rašková.

Okupace začala ovšem o pět dnů dříve:

V pozdním odpoledni a během večera v úterý 20. srpna 1968 byly do stavu bojové pohotovosti uvedeny statisíce vojáků pěti států Varšavské smlouvy. Podél hranic Československa se shromáždily tisíce vojenských automobilů, obrněných vozidel a tanků. Na letištích těchto států byla připravena letadla ke vzletu směr Praha, Bratislava, Košice, Brno a další města. Zhruba ve 23.00 překročily hraniční čáru úderné a průzkumné skupiny následované masou vojsk a techniky.

Začala operace Dunaj, největší vojenská akce v Evropě od druhé světové války.

Vyvrcholila tak nespokojenost stranických vedení Sovětského svazu a některých jeho východoevropských satelitů s pokusem o reformy v Československu, které vešly do historie jako Pražské jaro. Svaz sovětských socialistických republik (SSSR) cítil ohrožení svého velmocenského postavení ve střední Evropě, obával se potenciální demontáže komunistického systému sovětského typu v Československu a jeho příklonu k Západu. To nakonec dovedlo politické vedení SSSR k rozhodnutí nahradit dosavadní politiku vměšování a nátlaku přímou vojenskou akcí.

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Komentáře

Prosím, nebyly by fotografie i těch místních komunistů, co se tam přišli předvést, aby si každý uvědomil, že jsou jako Lenin. Nesmrtelní, u koryt za všech režimů. Děkuji.

Poslat nový komentář