Oblíbenou zbraní je pistole ČZ 75 ráže 9 mm, říká pistolnice

Oblíbenou zbraní je pistole ČZ 75 ráže 9 mm, říká pistolnice
Foto pistolnice
Další fotky: 
Oblíbenou zbraní je pistole ČZ 75 ráže 9 mm, říká pistolnice

 

Prásk, houkne těžká pistole a letící kulka vzápětí vyvrtá díru do papírového terče. Střelec přiloží k očím dalekohled a souhlasně kývne. “Zásah,“ říká spokojeně prostějovská pistolnice Eva Frýbortová. Zásah a ne první. Eva patří k nejúspěšnějším členům prostějovského střeleckého klubu.

Ke střelbě se dostala už na základní škole, kdy střílela ze vzduchovky na závodech branné zdatnosti. Na střední přesedlala na malorážku, po skončení školy nastoupila do vojenského podniku. S kolegy začala chodit na vojenskou střelnici, naučila se ovládat samopal i další dlouhé zbraně. Její srdce ale patří zbraním krátkým. „Pistole je pro ženu přece jen vhodnější, nevyžaduje takovou sílu. No a pokud to není opravdové „dělo“, nemusím se bát, že mě zpětný náraz přizabije,“ směje se. Je dlouholetou členkou prostějovského střeleckého klubu, který patří pod Svaz branně technických sportů.

Eva vlastní zbrojní průkaz B pro sportovní střelbu a E, pro ty, kdo zbraň potřebují na ochranu života, majetku a zdraví - použít ji mohou kdykoli a kdekoli. Průkaz se obnovuje každých pět let. Mimo potvrzení o zdravotním stavu musí střelec policii předložit ke kontrole i zbraně. Každá zbraň má totiž vlastní technický průkaz, kde je mimo jiné zaznamenáno její číslo, typ hlavně, či jakékoli úpravy. Cena zbraní se pohybuje podle značky, druhu, stáří. Pistoli seženete za čtyři, ale i sto tisíc korun. Záleží jen na střelci, kolik je ochoten či schopen investovat. 

Oblíbenou Evinou zbraní je pistole ČZ 75 ráže 9 mm luger. "Nejen proto, že mi doslova sedne do ruky, ale náboje této ráže jsou v současné době pro střelce relativně nejlevnější, za kus se platí od6 do 10 korun," řekla Eva. Poměrně často střílí i z malorážné samonabíjecí pistole a z opalovací dlouhé malorážky. Do rukou se jí ale za dosavadní střeleckou kariéru dostala celá řada zbraní. Na střelnici se totiž schází opravdoví fajnšmekři a tak zastřílela třeba z Rugeru ráže 44 a Cassul ráže 50. Obě tyhle krátké zbraně jsou absolutně nejvyšší ráže a mají značný zpětný ráz.

Eva se pravidelně zúčastňuje nejrůznějších závodů a většinou za sebou zanechává i mužské soupeře. "No jo, chlapi to nesou špatně, že dostanou nášup od ženské. Ti, co mě znají, z toho mají legraci, protože si ráda hraju na začátečníka - něco ve stylu a tím se míří kam???," směje se.  

„Střílení pro mě znamená moc, na střelnici se maximálně odreaguji. Škoda jen, že se ze sportovní střelby začíná stávat díky drahým nábojům finančně dost náročný koníček,“ posteskla si. (ber)

Poslat nový komentář