V pátek má svátek pivo!

V pátek má svátek pivo!
ilustrační foto

 

V pátek 27. září letos Češi poprvé oslaví nový svátek – Den českého piva. Podobně jako mají vinaři svůj den, kdy se otvírá Svatomartinské víno, budou mít i milovníci piva svůj svátek, a to v předvečer svatého Václava, patrona českého piva. Cílem je vytvoření nové celonárodní tradice, která uctí české pivo, a posílí tak hrdost Čechů na tento tradiční zlatavý mok.

 

Do oslav, které by se měly stát tradicí, se zapojuje také pivovar Litovel, který pro všechny návštěvníky hospod s jejich pivem na čepu připravil v předvečer Svatého Václava speciální překvapení. "Připravili jsme ochutnávku svátečního Václava, ležáku, uvařeného speciálně pro tuto příležitost a také malé pivo k hlavnímu jídlu zdarma jako pozornost," zve na ochutnávku sládek pivovaru Petr Kostelecký. Sváteční Václav je světlý nefiltrovaný ležák. "Stejně jako ostatní piva značky je vařený klasickou výrobní technologií, tentokrát však z několika druhů sladů s přídavkem sladu karamelového a bavorského. Chmelil se natřikrát žateckým poloraným červeňákem a to mu přináší příjemné chmelové aroma v harmonii s plnou chutí tradičně vařeného piva," uvedl Kostelecký.

I když jde o historický fakt, jen málokdo si zlatý mok spojuje s jeho patronem Svatým Václavem. Den českého piva by měl být příjemnou i zábavnou osvětou, která přiblíží historii i tradici českého pivovarnictví a ukáže na jeho jedinečnost i zajímavé propojení s gastronomií v tom smyslu, že pivo není jen nápojem ke guláši, nebo vepřovému se zelím, ale má všechny předpoklady stát se součástí zážitkové gastronomie stejně jako víno. Svatého Václava můžete oslavit ve stovce restaurací, kde se Litovel čepuje, včetně několika restaurací hospod a restaurací v prostějovském regionu. (red)

Konice  Restaurace Neptun  Olomoucká 271

Konice  Restaurace Živnostenský dům  E. Beneše 71

Kostelec na Hané  Restaurace U Pramene  8. května 29

Olšany u PV     Restaurace U Koně       Olšany 32

Smržice   Hostinec Na kocandě    Smržice 1

Poslat nový komentář