Pivo zdražuje, vláda padla

Pivo zdražuje, vláda padla
ilustrační foto PvNovinky.cz

 

Legendární rčení, že vláda, která zdraží pivo, padne, bude s nadsázkou platit i nyní. I když pivo za to nemůže, vládu vyměnily volby. Plzeňský pivovar stejně tak mění ceny. Pivaři si připlatí za plechovky a lahve pěnivého moku od 1. listopadu, ceny točených piv zůstanou stejné.

Plzeňský Prazdroj zdraží od 1. listopadu lahvová a plechovková piva Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel v průměru o 0,7 procenta. Ceny sudových a tankových piv všech typů zůstanou stejné. Tímto krokem chce největší český pivovar přitáhnout Čechy zpět do restaurací, hospod a barů, řekla ČTK mluvčí Kateřina Krásová. Pivovar zdražoval naposledy loni v říjnu, a to v průměru o tři procenta, nejvíce lahvová piva.

Zájem o tradiční posezení v hospodách a restauracích mezi Čechy klesá kvůli neutěšené ekonomické situaci. „Kdysi jsem si denně zašel po práci na dvě tři pivka. Dneska to máte s cigaretama víc než stovku a to si nemůžu dovolit. Kupuju lahvový pivo v akcích, ty jsou skoro pořád,“ řekl PvNovinkám Pavel Mazák.  Stejnou zkušenost mají i prostějovští hospodští. „Kde jsou ty časy, když o víkendu lidi večer přišli posedět. Měl jsem hosty, co dokázali loupnout i sedmnáct kousků. Dneska na to nemají peníze, návštěvnost celkově rok od roku klesá,“ potvrdil informaci jeden z nich.

Pokles prodeje čepovaného piva hlásí české pivovary tři roky. Nyní prodají podle pivovarských svazů v restauracích přes 43 procent piva, ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent. (ber)  

Poslat nový komentář