Aktualizujeme: Kde policisté mohou a nemohou stát. Odpovídá Policie ČR

Aktualizujeme: Kde policisté mohou a nemohou stát. Odpovídá Policie ČR
Foto PČR

Včera PvNovinky informovaly o dotazu jednoho z čtenářů. Tomu se nelíbil postup hlídky Policie ČR, která prováděla měření v Konečné ulici. K celé situaci a k fotografii, kterou přiložil, se vyjádřila mluvčí Policie ČR Olomouckého kraje Irena Urbánková. Policisté nechybovali.

"Nejedná se o přestupkové jednání, vozidlo nestálo na zastávce a tudíž nebyl důvod k použití výstražného zařízení. Vozidlo zastavilo (nebo stálo) ve vzdálenosti 30,6 m před označníkem zastávky. Zda policisté prováděli měření rychlosti či jinou kontrolní činnost (např. kontrola  na záznamová zařízení – telefony, pásy aj.) není z fotografie patrné. Měření je ale nepravděpodobné, v tomto úseku řidiči nepřekračují nejvyšší dovolenou rychlost," uvedla Urbánková, která dodala fotografie přímo z "místa činu".

Mluvčí podala i podrobnější vysvětlení, které se opírá o zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, o zákazu zastavení a stání.´"Řidič nesmí zastavit a stát : u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou "Zastávka autobusu", "Zastávka tramvaje" nebo "Zastávka trolejbusu" a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky, a tam, kde taková dopravní značka není, ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky; je-li prostor zastávky vyznačen vodorovnou dopravní značkou "Zastávka autobusu nebo trolejbusu" nebo "Zastávka tramvaje", platí tento zákaz jen pro vyznačený prostor," citovala paragraf 37 zákona.  (ber)

Komentáře

Pán dostal pokutu? :-D

Poslat nový komentář