Do úklidu řek se letos zapojilo přes 2 100 dobrovolníků

Do úklidu řek se letos zapojilo přes 2 100 dobrovolníků
Foto pmo

 

Druhý ročník akce zaměřené na úklid odpadu v okolí řek a potoků s názvem „My pro vodu – voda pro nás,“ kterou uspořádalo Povodí Moravy, s.p., byl velmi úspěšný. Do čištění břehů se zapojilo 2 170 dobrovolníků z řad ochránců přírody, rybářů, studentů nebo dobrovolných hasičů. Ti ve spolupráci se zaměstnanci Povodí Moravy posbírali 50 tun odpadků a vyčistili břehy řek v celkové délce 230 kilometrů.

Několik týdnů trvající akce, kterou 21. března zahájil management Povodí Moravy čištěním řeky Svratky v Brně, se setkala s velkým ohlasem především na Zlínsku, Přerovsku, Brněnsku, Olomoucku a oproti loňskému roku také na Vysočině a Blanensku.

„Těší nás, že se akce i letos setkala s tak velkým ohlasem a do úklidu okolí řek se zapojilo o téměř devět set lidí více než loni. Je třeba zdůraznit, že některé organizace, které se letos do akce zapojily, uklízely břehy z vlastní iniciativy už v minulých letech,“ doplnil generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Odpad tvořily hlavně pet lahve, plastové obaly, sklo a staré pneumatiky, ale dobrovolníci narazili i na staré ledničky, zbytky kabelů, vysavače, staré oblečení, koberce, gauč, zbytky umyvadel nebo půl laminátového kajaku.

Povodí Moravy, s.p. akci „My pro vodu – voda pro nás“ podpořilo také materiálně. „Všem účastníkům jsme rozdali pytle na odpadky, rukavice a drobné občerstvení a zajistili jsme svoz odpadu,“ dodal Hodovský.

Loni se do premiérového ročníku akce „My pro vodu – voda pro nás“ zapojilo 1 300 lidí, kteří v délce 211 km vysbírali 24 tun odpadu. Povodí Moravy, s.p. chce z akce udělat tradici a opakovat ji každoročně na přelomu března a dubna a aktivněji tak přispět k čistému okolí potoků a řek. (red)

Poslat nový komentář