Prodej zbraní se několikanásobně zvýšil, říká prodejce zbraní a střeliva Roman Nezhyba

Prodej zbraní se několikanásobně zvýšil, říká prodejce zbraní a střeliva Roman Nezhyba
ilustrační foto zlata-puska.cz

Od loňského července do konce letošního března přibylo 4400 nových držitelů průkazů. Průkaz má nyní přes 294 tisíc lidí a ministerstvo čeká, že jejich počet bude dále stoupat. Důvodem je zřejmě strach o vlastní bezpečnost a bezpečí rodiny. Potvrzuje to i expert, majitel firmy na prodej zbraní a střeliva, Roman Nezhyba.

Proč si podle Vás stále více lidí opatřuje zbraně?

Myslím si, že v tom hraje hlavní roli strach o bezpečnost, o rodinu, ale hlavně současná doba. Lidé si dělají úsudek podle toho, co čtou a vidí v médiích. Během roku se zvedl zájem jak o zbrojní průkaz, tak i o zbraně. Když se podívám do knihy zbraní, během tohoto roku se prodalo více zbraní a střeliva, než za rok 2009 a 2010 dohromady. Od Nového roku je to přes 200 kusů zbraní a asi 400 tisíc kusů střeliva. Dříve převládaly skupiny ve zbrojním průkazu E – to je pro lovecké účely - myslivost, nebo sk. B – ke sportovním účelům. Dnes je hodně žádaná skupina E – k ochraně života, zdraví a majetku.

Jaké zbraně se prodávají nejvíce?

Nejvíce se prodávají pistole. Oblíbené a cenově dostupné jsou naše pětasedmdesátky compact, ČZ-07 a ČZ P-09, Glocky 17 a 19, Walthery PPQ. Za pozornost také stojí chorvatské pistole HS, které jsou vyrobeny pod americkou firmou zn. XDM - Springfield. Jedná se o druhé nejprodávanější pistole na světě a opravdu jsou v ceně 13700 korun bezkonkurenční. Z dlouhých jsou to na prvním místě jednoznačně ruské AK47 nebo AK74 v úpravách na samonabíjecí pušky, tedy kategorie B. Naše osmapadesátky, tedy 858Tactical a turecké brokovnice zn.Uzkon, kde opravdu vede pořizovací cena. 5 tisíc korun.

Chodí se k Vám lidé radit, než si udělají zbrojní průkaz (ZP)?

Ano, chodí. Hlavně se jsou zeptat, co je k tomu vše potřeba, jakou skupinu si udělat, ale hlavně jak udělat zkoušku na ZP. Všechny otázky jsou na internetu, s praktickou částí jim rád pomůžu. Jde hlavně o to, jak zacházet se zbraní, její rozborka a jaké střelivo použít.

Dříve chodili hlavně muži, teď chodí i ženy, které se rovněž chtějí cítit bezpečně.

Jaký druh zbraně se prodává nejvíce?

Beretta, jednoznačně je to malorážková pistole Beretta model 71, oblíbená zbraň Mossadu. Jedná se o lehkou pistoli, na obranu i na sportovní střílení, tak do těch 15 metrů. U ní je opravdu levné střílení už od 1,40kč, je spolehlivá a na údržbu jednoduchá. Těch se prodalo během dvou let přes 300 kusů.

Jaké zbraně by jste doporučil ženám?

Je těžké něco doporučit, zbraň musí ženě za zaprvé padnout do oka a za druhé musí sedět v ruce a ona se s ní musí sžít. Málokterá žena si zvykne na revolver, který je většinou velký a těžký. Za to pistole je kompaktní, tenká a lehká a dá se dobře ukrýt. Na skryté nošení bych ale doporučil Glocka 42 v ráži mm Browning, která je malá, lehce ovladatelná a je pro ženu něžnější na střílení. Glock 43 v ráži 9mm Luger je o něco málo větší, hodně oblíben u mužů, ale pokud si žena zvykne na trošku razantnější střelbu, tak toto je velmi dobrá volba. Jedná se o nejmenší devítimilimetrovou pistoli s prvotřídními vlastnostmi. A samozřejmě bych nevynechal z těch malých zbraní i Walthera CCP.

Mohou si u Vás zákazníci zbraně prohlédnout?

Snažím se mít pro zákazníky ten nejběžnější sortiment skladem, máme cca 200ks zbraní na prodejně, kde ji je mohou zákazníci prohlédnout a porovnat. Dále máme vybavení pro začínající střelce, tedy široký sortiment pistolí airsoft, vzduchovky a doplňky k nim jako montáže a puškohledy. Nože značky Walther, křesadla, kompasy a vše pro přežití. A celoročně i pyrotechniku.

Koupit zbraň tedy není problém. Ale lidé se bojí, že možnost ozbrojení bude časem zakázána.

Bavíme se na toto téma doslova denně, ale nevěřím tomu. Je to otázka politiky a já doufám, že naši politici budou rozumní. Na rozdíl třeba od Německa, kde už nějaké omezení mají. Mám známého u německé pořádkové policie, který mi potvrdil, že mají zakázáno nosit ve službě zbraň. Lidé musí mít i na plynové zbraně tzv. malé zbrojní průkazy. Dánové mají zbrojní průkaz na vzduchovky a o pepřových sprejích ani raději nemluvím. Kdo je na tom opravdu špatně, je Anglie, tam jim sebrali všechno. Jenže díky tomu tam taky vzrostla obrovským způsobem kriminalita.

Co byste tedy doporučoval?

Jak jsme zmínil výše, věřím v zachování rozumu našich zákonodárců. Letos na jaře bylo uzákoněno, že při napadení státu nám zbraně zůstanou, což do března neplatilo. Jenže je opravdu těžká doba, takže mohou omezit prodej zbraní a proto bych doporučil je kupovat. (ber)

Poslat nový komentář