Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Smetanovy sady dostanou novou studnu. Pro závlahu

Smetanovy sady dostanou novou studnu. Pro závlahu
ilustrační foto

 

Pro závlahu Smetanových sadů bylo plánováno využití původní studny, vybudované za druhé světové války v lokalitě Přikrylova náměstí. Studna je ale podle průzkumu částečně zborcená, navíc pramen není k závlaze parku postačující. Bude proto nutno vyvrtat novou.

Odbor rozvoje a investic se problematikou zabývá již od loňského roku. Bývalá studna se nachází pod komunikací, která je v majetku Olomouckého kraje. „V této souvislosti bylo nutné získat souhlasná stanoviska majitele komunikace, vodohospodářského orgánu, ale zejména památkářů, protože se jedná o stavbu v památkové zóně města. Projektová dokumentace je dokončena, po provedení hydrogeologického průzkumu jsme nalezli optimální řešení,“ poznamenal náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov čerpací zkoušky prokázaly, že průtok 4 metrů krychlových vody za den je pro závlahu sadů málo. „Je potřeba minimálně 10x více vody, což město dosud řeší zálivkou. Za vodu tak v tomto případě ročně zaplatíme kolem 360 tisíc korun. Nejschůdnější cestou je nový vrt,“ uvedl Fišer.

Studna má kónický tvar, v horní části je široká pět, v hloubce dvaceti metrů pak tři metry. K ní povede vrt z pásma zeleně. „Bude mít hloubku třiceti metrů, čímž se zvýší vydatnost vody. V této chvíli probíhá řízení na umístění stavby, předpokládaná realizace je stanovena na srpen tohoto roku. Náklady na projekt činí přibližně 150 tisíc korun, vrátí se vzhledem s uvedené sumě za vodu velmi rychle,“ dodal náměstek.

Pro zavlažování Smetanových sadů se uvažovalo i napojení na artéskou studnu pod městskými lázněmi v Blahoslavově ulici. „Předpokládaná vzdálenost od zdroje vody je téměř 400 metrů a finanční náklady na propojení studny s parkem by dosáhly až jednoho milionu korun. Navíc by bylo nutné řešit křížení s inženýrskými sítěmi v Blahoslavově ulici. Proto jsme od záměru ustoupili,“ zdůvodnil Fišer. (ber)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style