Stát lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun. Ministerstvo zpřísní kontroly!

Stát lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun. Ministerstvo zpřísní kontroly!
ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Úřady práce vyplácejí dávky jako na běžícím pásu. Vzhledem k nedostatku úředníků totiž nemají čas na kontrolu. Úřady tak lidem loni vyplatily o 3,6 miliardy korun víc než za posledních pět let. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová proto zvažuje, že vrátí administrativu spojenou s vyplácením některých dávek zpět obcím.

Do doby, než se změna domluví, se podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce alespoň posílí řady úředníků. "V době, kdy agendu vykonávaly obce, pracovalo v této oblasti více než 3642 lidí.Když přešla na úřady práce, dostalo ji na bedra 1953 zaměstnanců," vysvětlila Beránková, podle které úředníci stihnou zkontrolovat sotva 15 procent žádostí o příspěvek na živobytí a jen 1,5 procenta žádostí o doplatek na bydlení. Ten se přitom řadí k nejvíce zneužívaným sociálním dávkám, vydělávají na ní především majitelé ubytoven pro nejchudší.

Konec lichvářského bydlení

Podobné praktiky s předraženým bydlením jsou známy i v Prostějově. Příkladem může být mladá matka, která skončila se třemi dětmi na jedné z ubytoven. „Měsíčně jsem za garsonku platila nájem 12 tisíc, 3 tisíce na osobu, včetně měsíčního mimina,“ sdělila PvNovinkám s tím, že jí k vyplacení dávek stačila nájemní smlouva. Peníze ale šly přímo na účet provozovatele. „Bylo to krizové řešení, během měsíce se mi podařilo najít jiné bydlení za úplně jiných podmínek a za jiné peníze,“ dodala.

Šetření se vymklo

Úřady práce začaly vyplácet nepojistné sociální dávky v roce 2012, kdy se ministerstvo snažilo sjednotit výplatu všech sociálních dávek pod jednu střechu s tím, že ušetří. Opak byl pravdou, resort podle statistik úřadu práce lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun, o 300 milionů víc než v roce 2012, a o 3,6 miliardy víc než před pěti lety. Z toho na  příspěvek na bydlení padlo 7,4 miliardy korun. (ber)

Poslat nový komentář