Napsali jste nám: Reakce na článek o toulavých kočkách

Napsali jste nám: Reakce na článek o toulavých kočkách
ilustrační foto

V zastoupení spolku Mourek Prostějov bych ráda reagovala na vyjádření paní inženýrky Martiny Cetkovské, vedoucí Odboru životního prostředí magistrátu města Prostějova, které bylo dne 6.8.2018 zveřejněno na webových stránkách města Prostějova: "Město nebude provádět odchyt toulavých koček, neboť kočka je zvíře, které dokáže žít bez pomoci člověka. K přemnožení toulavých koček a jejich kumulaci na jednom místě většinou dochází z důvodu potravní nabídky. Tím, že lidé krmí opuštěné kočky u popelnic, bohužel přilákají tak všechna tato zvířata i z okolí."

Toulavé kočky, které se nekontrolovatelně množí ve městech, jsou domestikovaná zvířata odkázaná na pomoc člověka. Krmení koček lidmi může ovlivnit jejich shromažďování na jednom místě, ale na samotné rozmnožování nemá umístění potravy přímý vliv. Řešením je zamezit rozmnožování cíleným odchytem a kastracemi. Spolek Mourek provedl i díky zmiňované podpoře města Prostějova řadu úspěšných odchytů a kastrací koček, které nebyly k popelnicím přilákány jídlem, ale vyhozeny člověkem, který si myslí, že malé nechtěné kotě se o sebe postará samo. Kočky jsou řízeny přirozenými pudy. Nezvolí si, jestli chtějí mít koťata, o která se nedokážou postarat. Kočka může mít za rok až čtyři vrhy při 3 - 10 koťatech na vrh, mláďata mohou do půl roku zabřeznout, což přináší potenciál až 40 březích koček a počty potomků jedné samice tak geometricky rostou. Kvůli lidské nezodpovědnosti trpí zvířata. Společným cílem není vytvářet kočičí kolonie, ale zamezit jejich neřízenému rozmnožování, což neovlivní miska granulí u popelnic, ale výhradně kastrace.

"Odkládání koťat není v rozporu s vyjádřením paní Cetkovské ojedinělým jevem. Od začátku existence spolku Mourek (tj. říjen 2017) evidujeme desítky nalezených koťat na území města  Prostějova, která se o sebe nedokáží postarat a umisťování velkého počtu v krátkém čase je problematické. Spolek Mourek Prostějov není útulek, ve spolupráci s veterinárními lékaři zajišťujeme odborná ošetření a profesionální kastrace. Misky s krmením u popelnic naopak pomáhají udržet hladové kočky na jednom místě, monitorovat jejich výskyt, pohyb a množství a naplánovat úspěšný odchyt. Spolek Mourek Prostějov rád představí své aktivity v problematice neřízeného množení toulavých koček, pokud bude o takovou diskuzi ze strany Odboru životního prostředí zájem," uvedla za spolek Martina Ticháčková.

Materiál posíláme Magistrátu města Prostějova k vyjádření. (red)

Komentáře

MOZEK chybí

Poslat nový komentář