Nikase čeká v květnu kvalifikace na Velkou. Vyhraje, věří jeho fandové

Nikase čeká v květnu kvalifikace na Velkou. Vyhraje, věří jeho fandové
ilustrační foto

Anglický plnokrevník Nikas může vyhrát letos na podzim Velkou pardubickou. Tvrdí to nejen jeho majitel Petr Kupka, ale i trenér Stanislav Popelka, který Nikase ve Hvozdu připravuje.

Nikasovi je letos dvanáct let. „Nevidím na něm nějaké velké změny oproti minulým sezónám. Je na vrcholu svých sil,“ konstatoval spokojeně Popelka. Nikas v roce 2015 Velkou vyhrál v rekordním čase, kvůli dopingu, který se až letos prokázal jako nezaviněný, o vítězství přišel. Vloni pak shodou náhod skončil na Taxisu, domů ale došel v pořádku.

Proto se na start Velké pardubické postaví znovu. Jeho tým mu naprosto věří. Na Nikasovi teď je, aby si účast v největším českém dostihu zajistil v kvalifikaci. Tu první poběží 27. května.

Zatím se prohání v okolí Srdéčka, kde již několik let bydlí. Končí velké objemové práce a ladí formu na dostihy.

Desetiletý valach Nikas v sedle s žokejem Markem Stromským zvítězil v nejslavnějším dostihu kontinentální Evropy 11. října 2015. Přesně po měsíci ale vyšlo najevo, že vítězný kůň měl pozitivní dopingový nález, a od té doby se čekalo na analýzu vzorku B. Stejně dopadl i druhý kůň Stanislava Popelky, osmiletý valach Čáriray, kterého den před Velkou provedl ve Stříbrném poháru vítězně cílem Dušan Andrés.

Až v minulých dnech uznala Troubecká hospodářská, díky níž se do krve koní dostaly v krmivu zakázané prvky, svou chybu, a s majitelem, trenérem a jezdcem Markem Stromským se mimosoudně vyrovnala.

Vítězství to ale Nikasovi nevrátí. Nezbývá než doufat, že si pro ně doběhne letos. (ber)

Poslat nový komentář