Již jste hlasovali v anketě Zahraniční Čech?

Již jste hlasovali v anketě Zahraniční Čech?
ilustrační foto stopypaměti.cz

V anketě Českého rozhlasu Zahraniční Čech 2016 můžete hlasovat pro profesora Leopolda Pospíšila. Hlasování končí 30. srpna 2016 ve 12 hodin. Výsledek ankety bude vyhlášen 31. srpna 2016.

„Leopold Pospíšil, emeritní profesor Yaleské univerzity, je světově uznávaným antropologem a právníkem. Za dramatických okolností se mu podařilo v únoru 1948 uniknout zatčení StB a následně i přejít hranici do Německa. Odtud se dostal do Spojených států, kde mohl ve svobodném prostředí realizovat své sny a kariéru. Do ČR se po Listopadu 1989 pravidelně vrací, cítí za svoji povinnost předávat své znalosti a životní zkušenosti nejmladší generaci, která tvoří budoucnost. Proto i ve svých 93 letech přeletí oceán, aby bezplatně přednášel na Karlově univerzitě nebo Palackého univerzitě v jeho rodné Olomouci,“ říká Jiří Doležel ze sdružení Stopy paměti, které pana profesora nominovalo. Hlasovat můžete na http://www.radio.cz/zahranicnicech/cz/

Životní příběh Leopolda Pospíšila si můžete přečíst v knize Stopy paměti nebo na webové stránce http://www.stopypameti.cz/?s=72 .

Stopy paměti

Stopy paměti je projekt sdružení novinářů a historiků, který shromažďuje vzpomínky odpůrců a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Svědectví posledních žijících pamětníků nejtemnějších let naší nedávné minulosti jsou zachycena na audiovizuální záznam, doplněný o aktuální fotografický portrét každého jednotlivce v jeho domovském prostředí.

Mezi respondenty patří pamětníci II. světové války (oběti holocaustu, představitelé domácího protinacistického odboje, vojáci východní i západní fronty) a perzekucí komunistického režimu v 50. letech (oběti kolektivizace, církevní činitelé, představitelé protikomunistického odboje, oběti provokací StB a členové vykonstruovaných protirežimních skupin. (red)

Poslat nový komentář