Používáte med? Pozor na antibiotika v něm, varují inspektoři

Používáte med? Pozor na antibiotika v něm, varují inspektoři
Ilustrační foto psnv.cz

Na tuzemském trhu se objevil med, který obsahuje chloramfenikol a nitrofurany. Dle informací od distributorů byla většina medu již prodána konečným spotřebitelům. Zakoupený med bude možné vrátit v místě prodeje. Jde o medy společnosti Včelpo, informovala Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Med obsahoval například zakázaná antibiotická léčiva chloramfenikol a nitrofurany, která se v Evropské unii i v řadě dalších vyspělých zemí nesmí podávat zvířatům, jejichž produkty jsou určeny pro lidskou spotřebu. Některá antibiotika patří k vysoce rizikovým látkám, které by se neměly v potravinách objevovat.
U medů společnosti Včelpo se antibiotika prokázala zatím u dvou šarží. Konkrétně jde o Med květový Včelpo a Dědečkův med – Med květový. Vzorky SZPI odebrala na přelomu října a listopadu v Kauflandu. U obou medů jde o 900gramové balení, Med květový Včelpo je šarže a datum minimální trvanlivosti 21. 8. 2018, u Dědečkova medu – Medu květového je šarže i datum minimální trvanlivosti 11. 8. 2018. Antibiotika v medu společnosti Včelpo spol.s.r.o. objevila i SVS, a to v Dědečkově medu a Medu květovém lesním.
Uvedený výrobek bylo možné koupit v prodejnách řetězců COOP, Globus a Kaufland. „Zakoupený med s datem minimální trvanlivosti 27. 4. 2018 bude možné vrátit v místě prodeje,“ informoval Petr Pejchal, tiskový mluvčí SVS. (red)

Poslat nový komentář