601. skupina

Mrtvým v Afghanistánu je rotný Tomáš Procházka

ilustrační foto army.cz

V Afghánistánu v pondělí zemřel dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo bude přepraveno zpět do Česka ve středu večer, řekli dnes novinářům ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života.

Na vozidlo české jednotky na základně Shindand v provincii Herát zaútočil spojenecký voják. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. Česká republika podle Metnara ze země neodejde.

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

V Afghanistánu zahynul další český voják. Je z Prostějova

Ilustrační foto 601.skss

Dne 22. října 2018 okolo 11.20 hodin našeho času došlo na základně Shindand v provincii Herát k útoku na vozidlo české jednotky. Jeden voják rtn. T. P. (1976) padl a další dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu (PaV) byli zraněni. Podle Pravo.cz jsou všichni tři příslušníky 601. skss z Prostějova.

Podle afghánských médií začal na vozidlo českých vojáků střílet příslušník afghánských bezpečnostních sil.

Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Zranění vojáci jsou mimo ohrožení života.

Rodiny vojáků byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové.

Další informace sdělí ministerstvo obrany na dnešním tiskovém brífingu. (ber)

 

Prostějovští speciálové pomstili smrt tří spolubojovníků

ilustrační foto 601.skss

Podle zjištění Lidových novin na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců Češi vypátrali, kde se pohybují teroristé, kteří u přípravy útoku asistovali. Jednotkou, která pachatele zneškodnila, byli příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

Informaci o odvetě potvrdily LN tři na sobě nezávislé zdroje. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z nich.

Získat bližší podrobnosti o celé operaci je prakticky nemožné. Všechna oficiální místa, která o akci věděla, mlčí. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat.

Speciálové podpořili popálené děti

Foto 601. skss

Příslušníci skupiny potápěčů 601. skupiny speciálních sil podpořili spolek Bolíto, který zorganizoval o prázdninách prodloužený víkend na Lipně pro děti ve věku 14 – 17 let.

Bolíto je nezisková organizace pomáhající dětem po závažných popáleninových úrazech překonávat jejich těžký životní úděl. Do činnosti sdružení jsou kromě lékařů a sester Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zapojení i rodiče, sociální a rehabilitační pracovníci i mnoho dalších dobrovolníků, kterým není osud dětí lhostejný.

Prostějovská 601. skupina hledá příslušníky aktivních záloh!

ilustrační foto plakát

Pokud máte odsloužené dva roky jako voják v činné službě či u aktivních záloh a alespoň maturitu, můžete se stát špičkou aktivních záloh a cvičit pod dohledem instruktorů z 601.skss. 

V pátek 22. června proběhne další výběrové řízení ke středisku záloh u 601. skss. Pro více podrobností se podívejte na http://www.601skss.cz/zalohy.html. (red)

Prostějovští armádní speciálové absolvovali kurz, který je zdokonalí v záchraně životů

ilustrační foto

Kasárna v Hranicích patří k pěti akreditovaným výukovým centrům kurzů CLS (Combat Life Saver) v Armádě České republiky. Jde o místa, kde se vojáci učí zachraňovat své kolegy přímo na bitevním poli podle metodiky TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Tentokrát zde desetidenní kurz absolvovala řada příslušníků 601. skupiny speciálních sil.

Výcvik u 601. skupiny speciálních sil je zaměřen na rozvoj schopností a dovedností jednotlivců s důrazem na jejich odbornost při působení v týmech. Vše začíná v podstatě již výběrovým řízením, po jehož úspěšném absolvování a přijetí do řad 601. skupiny speciálních sil následuje dvanáctiměsíční kvalifikační kurz.

Bývalí prostějovští velitelé Páleník a Kovanda se proti verdiktu v kauze Nagyová odvolali

ilustrační foto 601. skss

Před soudem opět stanuli Ondrej Páleník a Milan Kovanda. Bývalí velitelé prostějovské 601.skss, obžalovaní v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajného zneužití vojenské tajné služby, vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali. 

Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1, který v minulém týdnu Páleníka odsoudil k podmíněnému trestu na osmnáct a Kovandu na dvacet měsíců s odkladem na tři roky. Oba generálové se na místě odvolali.

 

Cvičení aktivních záloh 601.skss bylo ve znamení seskoků

Foto 601. skss

V minulém týdnu proběhlo dobrovolné cvičení příslušníků aktivních záloh 601.skss. Celé cvičení bylo zaměřeno, kromě přezkoušení z tělesné zdatnosti, na výcvik ve výsadkové přípravě. Aktivním zálohám se dostalo intenzivního výsadkového výcviku. Nácviky řízení padáků, nácviky přistání za různých podmínek atd.

Záložáci pod dohledem zkušených instruktorů výsadkové přípravy zabalili několik padáků OVP 12 SL a po závěrečném přezkoušení provedli každý tři seskoky z vrtulníku Mi-171 na doskokovou plochu Prostějov.Schopnost vysazení na padáku je jednou z dovedností, kterou příslušníci záloh 601.skss disponují. Ale je to samozřejmě pouze dovednost, která dostane vojáka na místo plnění úkolů. Přesto je pro mnohé výzva a ne každému příslušníku aktivních záloh AČR se poštěstí provádět v rámci výcviku takto specializovaný výcvik. (Zdroj 601.skss)

OBRAZEM: Ostré střelby patří k výcviku prostějovských speciálů

Foto 601. skss

Příslušníci 601. skupiny speciálních sil se podrobují nejrůznějšímu výcviku. Patří k nim i střelby.

Na fotografiích máte možnost zhlédnout ostré střelby pod taktickým námětem z různých vodních dopravních prostředků. (Zdroj 601. skss)

OBRAZEM: Speciálové musí umět i zdravovědu

Foto 601. skupina

Jedna z klíčových dovedností příslušníků 601. skupiny speciálních sil generála Moravce Prostějov je zdravotní příprava.

Díky školícím zařízením jak v ČR, tak v zahraničí, je vycvičenost zdravotníků 601.skss na opravdu vysoké úrovni. Kvalita výcviku se zvyšuje i díky spoluprací s mobilními výcvikovými týmy speciálních sil USA a zahraničním stážím. (Zdroj 601.skss)