alkohol

Přestala jsem pít. Ze strachu o děti

ilustrační foto

Někdy to na nich dlouhé roky nikdo nepozná. Bývají vzdělané, krásné i úspěšné a zdánlivě jim nic nechybí. Pak ale přijde šok. V podobě zjištění, že se z mámy, dcery či manželky stala alkoholička. Zatímco ještě před pár lety byla závislost na alkoholu doménou mužů, dnes už je ženy dohánějí. S jednou z těch, kdo démona alkohol porazily, jsme si povídali.

Evelýně je dnes devětapadesát  let a pracuje jako účetní. Je rozvedená, má dva dospělé syny a čtyři vnoučata. Ráda čte, cestuje, věnuje se pěstování bylinek a sbírá minerály. Hodně času tráví s vnoučaty, která bezmezně miluje. Má to další důvod. Podvědomě se touto cestou snaží vynahradit péči a pozornost, kterou nevěnovala svým synům. Evelýna je totiž vyléčená alkoholička.

Zahřívat se v zimě alkoholem je nebezpečné

ilustrační foto ber

Až 73 procent lidí se v zimě snaží zahřát alkoholem. Vyplývá to z průzkumu Fóra „Pij s rozumem“. 

Všeobecně se má za to, že alkohol vnitřně zahřeje a tělu se tak mrazu snáze vzdoruje. Problém je ale v tom, že lidé po konzumaci alkoholu vnímají teplotu jinak. Alkohol sice zahřeje, ale zároveň se cévy a póry na pokožce rozšiřují, tím člověk daleko rychleji ztrácí teplo a může snadno prochladnout. Nebezpečné je to zvláště při dlouhodobém pobytu venku na mrazu. „Venku v mrazivém počasí bych nedoporučoval konzumovat víc než jednu jednotku alkoholu, například teplý grog.

Místo vraha řádil démon. Alkohol!

ilustrační foto

Ve středu  před sedmnáctou hodinou obdrželi prostějovští policisté na lince tísňového volání oznámení od ženy. Uvedla, že ji její přítel v minulosti zlomil ruku, okradl její babičku a zavraždil svého otce a dědu a poté utekl do zahraničí. Žena operátorům tísňové linky nebyla schopná uvést svou polohu, ale následně se dostavila na policejní oddělení.

"Pětatřicetiletá žena službu konajícímu policistovi obšírně povyprávěla o svém krušném životě, zejména v poslední době. Mimo jiné uvedla, že právě jde z hostince. Policisté u ženy provedli dechovou zkoušku, kterou změřili hodnotu 2,29 ‰ alkoholu v dechu," popsal histoku policejní mluvčí František Kořínek. Po odvyprávění příběhu svého nelehkého života žena ohlásila, že nic oznamovat nechce a se slibem, že příště přijde střízlivá, budovu sama opustila. (red)

Jak jste na tom s alkoholem? Odpovídali strážníci

Foto ber

Preventisté prostějovské Městské policie v pondělí prováděli v rámci akce „Za volantem zásadně bez alkoholu“ kontrolní měření alkoholu v dechu. Zájemci si mohli vyzkoušet, jak jsou na tom s odbouráváním.

"Zejména motoristé si mohli otestovat, za jak dlouhou dobu jejich organismus odbourá alkohol, například po vypití jednoho piva," konstatovala strážník Jana Adámková. Paní Zdena si přišla vyzkoušet, jak je na tom ona. "V 9,30 hodin jsem si dala malého panáka slivovice. O čtvrt na 11 jsem měla v dechu 0,14 promile," popsala PvNovinkám s tím, že na měření se dostavila pěšky. "Jdu na odpolední, tak to už budu dozajista alkoholuprostá," dodala s úsměvem.

Policisté kontrolovali pití mladistvých!

Foto PČR

V době od 13. do 20. 11. 2015 proběhla v Olomouckém kraji kontrola podávání alkoholu mladistvým. Celkem policisté zkontrolovali 40 zařízení, kde se schází mladí lidé. Do opatření byly zapojeny i další složky, které kontrolovaly provozovny dle svých platných norem.

Jednalo se o hasiče, ČOI, inspektorát práce, celní úřad, živnostenský úřad, hygienu, OSPOD a do akce byli přizváni i strážníci městských policií. Během akce policisté zkontrolovali 150 zájmových osob a zjistili u 11 mladistvých osob požití alkoholu. Na Olomoucku policisté zjistili dvě mladistvé osoby pod vlivem alkoholu, na Přerovsku jednu a na Jesenicku policisté při kontrole zjistili 8 mladistvých osob pod vlivem alkoholu, z toho dvě dívky.

Sám na sebe přivolal strážníky. Neměl na útratu

ilustrační foto akoholia.cz

3.10. na sebe do jednoho z prostějovských pohostinství zavolal strážníky jeden z hostů. Neměl peníze.

"Sedmatřicetiletý muž vypil víno a zakoupil cigarety v celkové hodnotě 191 Kč. Poté zavolal na linku městské policie s tím, že nemá peníze na zaplacení a trápí ho reakce obsluhy. Vyslané hlídce své jednání ospravedlňoval tím, že zde seděl s kamarádem, který mu dluží peníze a on si myslel, že za něj účet vyrovná. To se ovšem nestalo a tento muž ještě před příjezdem hlídky odešel," popsala incident strážník Jana Adámková. Obsluha jeho výpověď nepotvrdila. Navíc uvedla, že s neplatičem u stolu žádná osoba neseděla. Ani po sdělení těchto skutečností se host k dohodě o zaplacení neměl.

Prostějov si zakázal alkohol. Vyhláškou

ilustrační foto olomoucky.kraj.cz

 

V dubnu schválilo prostějovské zastupitelstvo dodatek k vyhlášce, týkající se popíjení alkoholu na veřejných místech. Podle ministerstva vnitra vyhláška zakazuje konzumaci grogu, burčáku, vína, medoviny, piva či punče i na akcích pořádaných samotným městem, jako jsou třeba vánoční trhy. Podle Ústavního soudu musí zákaz platit bez výjimek.

Zastupitelé rozšířili v dubnu zákaz konzumace alkoholických nápojů na Určickou a Lužickou ulici, vnitroblok Olomoucké, Žižkovo a Pernštýnské náměstí, tržnici, hlavní nádraží, velké supermarkety a obchodní centra. Už šest let platí zákaz na hlavních náměstích, v parcích, okolo rybníků a v lesoparku Hloučela.

Řidič nadýchal přes 2,8 promile alkoholu

ilustrační foto

 

V pondělí kolem půl páté odpoledne byl v Němčicích nad Hanou kontrolován policisty obvodního oddělení řidič vozidla Škoda Forman. U 39 letého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu přes 2,8 promile alkoholu v dechu. 

Na místě mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Nyní je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až roční pobyt za mřížemi, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. (red)

Evropané nadmíru holdují alkoholu, diskutují v Bruselu

ilustrační foto internet

 

V Bruselu se diskutuje o alkoholu. Evropané mu prý holdují nadmíru. Alespoň to tvrdí členové Evropského parlamentu, kteří prosazují, na základě řady výzkumů, návrh zákona uvádět na etiketách alkoholických nápojů energetické hodnoty. Poslanci, některé české nevyjímaje, si od toho slibují snížení jeho konzumace. Daná informace na etiketě by měla mít zejména psychologický efekt. Jak to vidí druhá strana, výrobci alkoholických nápojů?

„Naše společnost respektuje všechna legislativní opatření a pravidla spojená s výrobou a konzumací lihovin a bude tedy respektovat i toto případné schválení,“ říká generální ředitel předního českého výrobce značkových lihovin společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries Pavel Kadlec. „Domníváme se ale, že toto opatření nepovede ke snížení konzumace alkoholických nápojů. Argumenty se opírají třeba o výsledky pozorování z nočních klubů, kde konzumentům byla poskytována informace o kalorické hodnotě alkoholu s následným poklesem konzumace.

Opilý řidič chtěl skočit pod auto

ilustrační foto

 

Z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý 47letý muž z Konice, kterého policisté kontrolovali 14. dubna po 16 hodině v Husové ulici v Konici, když řídil dodávkové vozidlo. Byl opilý a policistům chtěl uniknout skokem pod protijedcí náklaďák.

Dechová zkouška ukázala, že muž má v sobě 1, 84 promile alkoholu."Řidič uvedl, že vypil dvě slivovice a pivo. Podezřelému byl zadržen řidičský průkaz. Během sepisování oznámení se náhle řidič rozběhl směrem pod protijedoucí nákladní vozidlo. Policisté okamžitě zareagovali, muže zadrželi a pomocí donucovacích prostředků ho omezili v pohybu. Muž byl posléze převezen na psychiatrické oddělení do Olomouce k vyšetření," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. (red)