armáda

V Afghánistánu zemřel vojenský kynolog

Foto Generální štáb AČR

I když prvotní informace hovořily o tom, že voják, který padl v pondělí po útoku afghánského vojáka, je z prostějovské posádky 601.skss, dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně. 

Padlé vojáky uctí sirény

Foto vojáci Afghánistán

Zpráva o smrti tří českých vojáků na misi v Afghánistánu zasáhla celou naši zemi. O život přišli, při napadení sebevražedným útočníkem v okolí základny Bagrám, rotný Martin Marcin (†36) a desátníci Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25), příslušníci 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

Pietní akt na jejich počest proběhne napříč celou republikou dne 8. 8. 2018, kdy se ve dvanáct hodin rozezní, v délce 140 sekund, bez doprovodné verbální informace, sirény. (red)

Právě dnes skončily službu v české armádě legendární jednadvacítky

ilustrační foto

Dvanáctého července 2005 se česká armáda definitivně rozloučila se sovětskými stíhačkami MiG-21, které u naší armády sloužily přes čtyřicet let.

Sovětské vedení vydalo pokyn k přípravě nové stíhačky v roce 1953, o dva roky později vzlétl první zkušební prototyp sestrojený konstrukční kanceláří Mikojan/Gurjevič. V roce 1959 se MiG-21 dostal do služeb letectva. MiGy-21 se brzy staly součástí výzbroje i ostatních armád Varšavské smlouvy. V československé armádě se první stroje tohoto typu objevily v roce 1961.

Stíhačku, charakteristickou špičatým kuželem vpředu, si piloti si pochvalovali pro výkonnost, obratnost a letové vlastnosti. MiG-21 dosahoval rychlosti 2 machů, tedy dvojnásobek rychlosti zvuku.

Právě dnes skončily službu v české armádě legendární jednadvacítky

Foto lhs-vyskov.cz

12. července 2005 se česká armáda definitivně rozloučila se sovětskými stíhačkami MiG-21, které u naší armády sloužily přes 40 let.

Sovětské vedení vydalo pokyn k přípravě nové stíhačky v roce 1953, o dva roky později vzlétl první zkušební prototyp sestrojený konstrukční kanceláří Mikojan/Gurjevič. V roce 1959 se MiG-21 dostal do služeb letectva. MiGy-21 se brzy staly součástí výzbroje i ostatních armád Varšavské smlouvy. V československé armádě se první stroje tohoto typu objevily v roce 1961.

OBRAZEM: Ve Vyškově opět nocovali Američané

Foto acr.army.cz

Několik desítek příslušníků 2. jízdního pluku americké armády se v těchto dnech s 24 kusy logistické techniky přesunulo ze cvičení NATO Brave Warrior v Maďarsku zpět na svou základnu v Německu. V Česku přenocovali dvakrát - ve Vyškově a Ruzyni.

Českou hranici americká vojenská kolona překročila u Lanžhotu v pondělí v podvečer. Poté jejich cesta vedla do kasáren Dědice. Zde jim Vyškovští, pod organizací Velitelství výcviku – Vojenské akademie, potažmo Praporu zabezpečení Vyškov, opět zajistili standardní servis v rámci obvyklé podpory zahraničním jednotkám. Jednalo se o doplnění vozidel pohonnými hmotami, parkování a ve spolupráci s dalšími posádkovými subjekty pak ubytování a stravování. Náklady spojené s touto podporou hradí americká strana.

První dragouni pojedou Českem už ve středu

ilustrační foto army.cz

První část konvoje amerických vojáků vyrazí na trasu napříč Českem ve středu. 20 vozidel a 60 vojáků, kterým se přezdívá dragouni, má za úkol připravit trasu. Nocovat budou dragouni opět ve Vyškově.

Po trase, kterou projede první část konvoje, se v neděli 13. a v pondělí 14. září přesune hlavní část. "Trasa povede přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice a Brno do Vyškova, kde vojáci přenocují. Druhý den pak přes Brno zamíří do Lanžhotu na slovenských hranicích," informovalo ministerstvo obrany. (ber)

 

Nad Olomouckým krajem budou hřmít bitevníky!

ilustrační foto army.cz

 

Ve dnech 31. srpna až 22. září 2015 se uskuteční společné letecké cvičení příslušníků Armády České republiky a armád členských států NATO. Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2015 ovlivní letový provoz v celém Olomouckém kraji. Armáda se omlouvá předem.

Letouny budou primárně startovat a přistávat na 22. letecké základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Intenzivní výcvik se uskuteční ve dnech 7. - 18. září. Součástí cvičení budou ostré střelby na leteckých střelnicích ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice.

Během cvičení se budou letouny převážně pohybovat nad Olomouckým, Jihočeským krajem a Krajem Vysočina, zejména pak v okolí letiště Náměšť nad Oslavou a vojenského útvaru Bechyně. „Za zvýšenou hlukovou zátěž v průběhu cvičení Ample Strike 2015 se omlouváme!,“ vzkazuje armáda. (ber)

Páleník a Kovanda se verdikt v kauze Nagyová dozví v pátek

ilustrační foto

 

Před soudem skončily závěrečné řeči obžalovaných v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajného zneužití vojenské tajné služby. Žalobce navrhuje tresty mezi třemi a čtyřmi roky vězení. Čtveřice obžalovaných, mezi nimiž jsou bývalí velitelé prostějovské 601.skss Ondrej Páleník a Milan Kovanda, vinu odmítá a žádá zproštění obžaloby.

Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Helena Králová odročila jednání na pátek, kdy sdělí rozhodnutí. Řada výslechů svědků a také závěrečné řeči se odehrály kvůli utajovaným informacím s vyloučením veřejnosti, rozhodnutí bude veřejné.

Americká kolona projede i kolem Prostějova. Již tuto neděli!

Foto ČTK

 

I přes estakádu kolem Prostějova projede v neděli část amerického konvoje. Obrněná auta vyjedou z Bohumína, cíl mají ve Vyškově. Přesný čas zatím není znám, ministerstvo ho zveřejní až 48 hodin před akcí.

Kdy přesně konvoj kolem Prostějova projede se ale zatím neví. "Dostali jsme nějaké informace od armády, panuje ale přísné informační embargo, podrobnosti mohou být zveřejněny až osmačtyřicet hodin před akcí," sdělila mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Podle dostupných zpráv by ale konvoj měl k Prostějovu dorazit v neděli někdy po poledni. Informace přesném času přineseme, jakmile bude dostupná. (ber)

Páleník do vazby, Kovanda na svobodu

ilustrační foto

Jak Vás Prostějovské novinky včera informovaly (zde), hrají důležitou roli v současné aféře také dva vysocí vojenští dustojníci se vztahem k Prostějovu.

Policie totiž obvinila bývalého šéfa vojenské tajné služby Ondreje Páleníka a jeho nástupce ve funkci Milana Kovandu, že na pokyn šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové nezákoně nechali sledovat premiérovu manželku a dva zaměstnance Úřadu vlády. Nagyová jako úřednice nemůže takový pokyn Vojenskému zpravodajství ale dát a je podezřelá, že se tím stejně jako oba dustojníci dopustila trerstného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.