astronomie

Čeká nás poslední zimní úplněk. Je ve znamení realistické Panny

Foto astro.cz

Únorový úplněk tentokrát připadne na sobotu 24. února 2024 a nastane v 13:30 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Panny, což značí, že půjde o vhodný čas k tomu, abyste si v životě vše dobře naplánovali a dali věci do pořádku. Také se však touto dobou budete nejspíš více zajímat o své okolí a uvidíte kolem sebe více nedokonalostí.

Astrologickým znamením, které má na únorový úplněk největší vliv, je Panna. Jde o znamení zemské, které je ovládáno planetou Merkur. Jeho zrozenci jsou známí svou pečlivostí, pracovitostí, pořádkumilovností a logickým uvažováním. Nepatří mezi snílky, ale jsou to spíše realisté, kteří mívají sklony k perfekcionismu. Můžete se na ně vždy spolehnout, protože rádi pomáhají druhým.

Blíží se lví úplněk. Přeje kreativitě a sebevědomí

Ilustrační foto flicker.com

Lednový úplněk tentokrát připadne na čtvrtek 25. ledna 2024, přičemž nastane konkrétně v 18:53 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Lva, jehož zrozenci jsou ovládáni ohnivým živlem. Právě z toho důvodu pravděpodobně budete průbojnější než jindy, pocítíte touhu prosadit se mezi ostatními a budete chtít získat uznání za své úspěchy.

Podle staré indiánské tradice, se lednovému úplňku mezi lidmi dříve říkalo Vlčí úplněk. Jde o úplněk, jenž se obvykle pojí s chladným počasím a sněhovými přeháňkami. Svůj název přitom získal kvůli tomu, že členové vlčí smečky nedaleko indiánských vesnic hladově vyli a čekali na nějakou kořist.

Dnes začala astronomická zima!

Ilustrační foto ber

V pátek ve 4 hodiny 27 minut vstoupilo Slunce do znamení Kozoroha, nastal zimní slunovrat a začala astronomická zima.

Noc je na severní polokouli nejdelší v roce, od této chvíle se začínají dny prodlužovat až do letního slunovratu. První dny zimy budou v Česku provázet teploty až osm stupňů nad nulou, za sněhem musejí lidé na hory. (ber)

Nejsilnější roj roku přichází. Oblohu brázdí Geminidy

Foto astro.cz

V pátek 14. prosince náš čeká maximum nejsilnějšího pravidelného roje. Geminidy jsou formou meteorických jevů, podobně jako Perseidy, které můžeme pouhým okem vidět na obloze. Ze všech jevů se totiž Geminidy dostávají nejblíže k povrchu zemskému. V praxi to vypadá jako jakási změť světelných útvarů.

Meteorický roj Geminid má radiant v souhvězdí Blíženců, je aktivní od 4. do 17. prosince a frekvence dosahuje běžně 120 meteorů za hodinu. V letošním roce připadá maximum na8 hodin ráno, což je pro pozorovatele ve střední Evropě velmi výhodné, radiant meteorického roje je před svítáním velmi vysoko na obloze. Meteory náležející tomuto roji jsou spíše pomalejší, jejich geocentrická rychlost je kolem 35 km/s.

Blíženecký úplněk je purpurový. Dodá nám sílu ke změnám

ilustrační foto pixabay.com

Listopadový úplněk ve vzdušných Blížencích nastane v pondělí 27. 11. v 10:16. Je to další z řady neskutečně silných úplňků roku 2023. Říká se mu purpurový, neboť je to barva ochrany a síly. Tento úplněk přináší ochranné energie a doslova odfoukne dvojitou silou Blíženců vše špatné kolem vaší osoby.

Naši předkové při listopadových úplňcích dělali vždy velké obřady. Prosili všechny živly matky Země o ochranu před zlem a o hojnost v podobě zdraví a potravy.

Dnes v noci vrcholí meteorický roj Tauridy. Padající hvězdy nabídnou velkolepou podívanou

Foto Česká astronomická společnost

V noci z neděle na pondělí nastane maximum meteorického roje Jižní Tauridy, který přinese větší množství padajících hvězd známých také jako bolidy.

Meteorický roj je aktivní přibližně od 28. září do 2. prosince, přičemž jeho maximum nastává právě kolem neděle 5. listopadu. Částice, které vytváří nebeské divadlo, pocházejí z komety 2P/Encke

Podle astronomů dosáhne aktivita meteorů svého maxima v pondělí 6. listopadu v 00:47 ráno. Tauridy se vyznačují velmi jasnými a pomalu padajícími meteory, které budou na noční obloze velmi dobře vidět. Jejich pozorování by tak neměl příliš rušit ani jasný měsíční svit.

Býčí úplněk přinese zatmění

ilustrační foto

Říjnový úplněk tentokrát připadne na sobotu 28. října 2023 v 22:23 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Býka, jenž bude spojený s různými změnami a hledáním stability.

Kromě toho letošní jedenáctý úplněk doprovodí také zatmění Měsíce, kdy se Slunce, Země a Měsíc nachází v jedné rovině, a měsíční kotouč je tím pádem zastíněný planetou Zemí.

Podle staré indiánské tradice se říjnovému úplňku běžně říkalo také Lovecký úplněk. Ten dostal své jméno kvůli tomu, že američtí domorodci stopovali a lovili zvířata při podzimním měsíčním světle, aby si mohli na zimu nachystat dostatečné zásoby. Tato doba byla ovšem vhodná i pro lov stěhovavých ptáků na území severní Evropy.

Na obloze září meteorický roj Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

Letošní maximum Orionid připadá na sobotu 21. října a neděli 22. října 2023. Země totiž bude prolétat částicemi, které za sebou zanechává Halleyova kometa. Právě ta je mateřským tělesem tohoto meteorického roje.

A podmínky budou více než příznivé. Měsíc bude totiž v první čtvrti nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře. Navíc zapadne ještě před půlnocí. "Radiant promítající se do Orionova kyje v severovýchodní části souhvězdí přitom stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin a nejlepší podmínky bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy Měsíc rušit nebude," informoval na webu Astronomický ústav AV ČR.

Zelená kometa Nišimura bude vidět pouhým okem. Už v neděli!

Foto astro.cz

Kometa Nišimura, nejnovější vesmírný návštěvník naší noční oblohy, vyvolává mezi hvězdáři v České republice v těchto dnech značný rozruch. Na naší obloze se totiž tato zelená kometa objevila po 437 letech a v Čechách je vidět i pouhým okem. A to již v neděli! Nenechte si nebeského návštěvníka ujít.

Tato zelená kometa oslňuje při své cestě vnitřní Sluneční soustavou. Kometu teprve před měsícem objevil japonský amatérský astronom Hideo Nišimura. Kometa Nišimura však není obyčejným cestovatelem vesmírem; pochází ze vzdálených okrajů naší sluneční soustavy a nese s sebou tajemství, které se možná nikdy nepodaří rozluštit.

Padají hvězdy. Noční nebe roní slzy Svatého Vavřince

Foto Petr Horálek astro.cz

V době od 11. do 13. srpna vrcholí meteorický roj Perseidy. Pokud věříte pověrám, najděte si tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu a připravte si hodně dlouhý seznam přání. Za jedinou hodinu totiž uvidíte padat až 80 hvězd.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosáhne meteorický roj svého vrcholu v sobotu 12. srpna večer. Pokud v tuto noc nebudete mít čas nebo pozorování zhatí zatažená obloha, nezoufejte. Neméně vydatné by měly být i noci z 11. na 12. a ze 13. na 14. srpna.