autobusová čekárna

O autobusové čekárny nikdo nežádal, říká magistrát

ilustrační foto ber

S dotazem, proč není v Lidické ulici alespoň jedna čekárna pro cestující, kteří zde čekají na autobusové spoje, se na nás obrátila jedna z našich čtenářek. O odpověď redakce požádala Magistrát města Prostějova.

"V ulici Lidické nejsou zastávky MHD, ale příměstské autobusové dopravy. Zřízení čekárny doposud nikdo nepožadoval. Hlavně ale byly zastávky v ulici Lidické brány jako provizorní řešení. ORI dokonce plánovalo jejich přemístění na navrhovaný terminál v ulici Jezdecké, ale to je zatím odloženo," odpověděla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová. (ber)

 

Zastřešené autobusové čekárny již slouží

Foto MMP

Hotovo mělo být koncem září, ale lidé mohou zbrusu nové zastávky v Prostějově využívat už zhruba dva týdny.

Cestující mohou pohodlně očekávat příjezd svého spoje, aniž by se museli obávat nepřízně počasí. Přístřešky pro cestující už slouží zhruba dva týdny. Stavba, která měla původní termín dokončení 30. září, byla hotova již na konci srpna. Terénní úpravy a drobné vícepráce pak probíhaly ještě zhruba dva týdny. Lidé jsou dnes při čekání na autobus chráněni před nevlídným počasím na zastávkách u Kauflandu v ulici Konečná a na zastávce v Dolní ulici. Jejich vybudování si vyžádalo téměř 234 tisíc korun (včetně DPH). (Zdroj MMPv)

V Trpínkách se mají stěhovat zastávky. Kvůli policii

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Přesun dvou zastávek MHD ve Vrahovicích – Trpínkách se stal předmětem sváru mezi místními obyvateli. Nejdříve ho skrečovala majitelka blízké prodejny, teď petice . O tom, zda se nakonec budou stěhovat, by chtěli rozhodnout sami občané.

Projekt se táhne čtvrtým rokem

„Snesla se nám řada připomínek týkající se plánovaného přesunu zastávek. Některé kritizovaly mé jednání, kdy stěžovatelé tvrdili, že zastávky nechávám přesouvat z osobního zájmu, odborné námitky k projektu si vyžádaly stanovisko znalce a proto jsem ke květnovému jednání výboru přizvala náměstka primátora Zdeňka Fišera, aby celou věc objasnil", sdělila předsedkyně Osadního výboru Milada Galářová.

Nehoda si vyžádala zranění!

Foto PČR

 

V sobotu kolem půl druhé odpoledne došlo na křižovatce v obci Dubany k dopravní nehodě dvou osobních vozidel. Řidička jednoho z vozidel skončila v nemocnici.

"Z prvotního šetření vyplývá, že 37letý řidič vozidla VW Bora, který jel ve směru od Blatce, zřejmě nerespektoval dopravní značku „Dej přednost v jízdě“ a vjel do křižovatky v okamžiku, kdy po hlavní silnici projíždělo vozidlo Citroën Xsara, které řídila 21letá řidička. Ta s vozidlem v křižovatce odbočovala směrem na Bystročice. Došlo ke střetu," popsala policejní mluvčí Irena Urbánová.  Alkohol byl u obou účastníků nehody vyloučen dechovou zkouškou, hmotná škoda byla vyčíslena na 81 000 korun.

Ad. Komfort o ničem?!

Foto ber

 

Před časem PvNovinky informovaly o rekonstrukci zastávek MHD u Drozdovického rybníka. Stavbaři vstříc řidičům autobusů a u zastávek vyrobili nájezdy, které měly umožnit lepší nástup cestujících. Řidiči je ale odmítají používat kvůli možnosti, že by mohli poškodit dveře autobusů. O vyjádření jsme požádali náměstka primátora Zdeňka Fišera, kterému jsme zaslali i stanovisko jednoho z řidičů.

„Při takovém nájezdovém úhlu se tam stočit nedá ani pomalou jízdou, tak se prostě stává zádí do cesty a zadními dveřmi metr od nástupiště. To, co si řidiči přáli, byl tzv. Kasselský obrubník, o který se pneumatika odvaluje a řidič se tak nemusí bát najet až k hraně s tím, že by orval bok pneumatiky. Ale jeho funkce spočívá v rovnoběžném nájezdu autobusu právě podél obrubníku, nepočítá se s tím, že by někdo zastávkový záliv navrhnul tak prasácky, jako právě tady,“ napsal PvNovinkám.

Komfort o ničem?!

Foto ber

 

Při rekonstrukci zastávek MHD u Drozdovického rybníka vyšli stavbaři vstříc řidičům autobusů a u zastávek vyrobili nájezdy. Jenže jak se zdá, jsou spíše na závadu.

"Řidiči autobusů zastavují kus od chodníku, takže maminky s kočárky a starší lidé mají nástup velmi stížený. Údajně se bojí, aby si o nájezd nepoškodili dveře," postěžoval si jeden z obyvatel zdejší lokality, který MHD často jezdí. Nápravu slíbil náměstek primátora Zdeněk Fišer. "Nájezdy měly naopak umožnit lepší nástup cestujících. Jak se zdá, budeme muset vedení FTL vysvětlit, jak je mají řidiči používat," konstatoval. (ber)

Vzniknou tři nové autobusové čekárny. Za téměř 600 tisíc

ilustrační foto internet

 

Sto šedesát tisíc korun navrhla rada města Prostějova uvolnit na výstavbu tří nových autobusových čekáren městské hromadné dopravy. Navýšila tak původní částku, která počítala s půl milionem korun.

"Pro letošní rok jsme na výstavbu nových autobusových čekáren počítali s částkou půl milionu korun. Ve výběrovém řízení byla předložena nejvýhodnější nabídka s cenou 599 tisíc korun včetně DPH, dalších 40 tisíc bylo uhrazeno za projektovou dokumentaci," zdůvodnil nutnost rozpočtového opatření Zdeněk Fišer, náměstek primátora.

Nahrazena bude čekárna v  Západní ulici u krasického rybníka, další dvě vzniknou v rozvíjející se průmyslové zóně. "Jedna bude u firmy  A.S.A v Průmyslové ulici, druhá u zastávky linky 9 v průmyslové zóně B," upřesnil Fišer. (red)