betlém

OBRAZEM: Novodobý Betlém v Přemyslovicích je plný panenek

Foto čtenář

V Přemyslovicích mohli lidé o adventu obdivovat unikátní pohyblivý a ozvučený Betlém.

Betlém, instalovaný u jednoho z rodinných domů, totiž tvořily panenky Barbie a jejich mužské protějšky Kenové. Věnovali se sportu, práci i relaxaci. Najít jste v něm mohli plavce, truhláře, miminka, psy, bezdomovce, městskou policii i místní sokoly. 

Povídání s těmi, kdo unikátní dílko stvořili, přineseme v nejbližších dnech. (ber)

Tip na vánoční výlet. Betlém lidového řezbáře Michala Patakiho v Malém Hradisku

Foto malehradisko.cz

Michal Pataki se narodil v roce 1962 v Prostějově. Díky rodičům, se kterými spolu s bratrem brázdili od dětství republiku, se jeho láskou staly dřevěné předměty. Nejvíce si zamiloval Beskydy, kraj chalup rozesetých po stráních, kde ho zaujalo, jak se dřevem pracují Valaši. Práce se dřevem vyžaduje představivost, hodně trpělivosti a přináší spoustu radosti. Ty figurky ve dřevě bydlí, a je otázku času, kdy za pomocí šikovných rukou vystoupí.

„Už od mládí mě uchvátilo dřevo svojí vůní a tvárností. Obdivoval jsem staré řemeslníky jako tesaře, koláře, šindeláře, truhláře, řezbáře a podobně. Uchvátila mě i vůně starých dřevěnic, lidové zvyky a práce prostých umělců. Postupem času jsem chtěl mít i vlastnoručně vyřezávaný betlém. Jenže jak na to. V 31 letech, jako nezkušený samouk, jsem začal obyčejným nožem a později i vyřazenými skalpely vyřezávat jednoduché hlavičky. Obrnil jsem se trpělivostí a po čase perné dřiny zjistil, že tento řezbářský dar ve mně je a je třeba jej rozvíjet. Naučil jsem se do dřeva i vidět.

Vánoce s PvNovinkami. České lidové betlémy

Ilustrační foto podripskybetlem.cz

V roce 1751 vystavování betlémů i předvádění vánočních her zakázala svým dekretem Marie Terezie. Její syn, císař Josef II., tento zákaz o jedenatřicet let později zopakoval a rozšířil ho kromě klášterů a kostelů i na soukromé domy.

Zákazem „církve nedůstojné a přímo dětinské“ scény svaté noci a narození Ježíška možná císařská veličenstva uspokojila své bohulibé úmysly, ale jejich vinou přišly o práci spousty řemeslníků. Pokud nechtěli zemřít hlady, museli si poradit jinak, a tak právě zákaz stavění velkých kostelních a klášterních betlémů z přelomu 18. a 19. století znamenal rozkvět českého betlémářství. Jesličky se začaly ve velkém stavět po domácnostech – možná i trochu jako nám dobře známý protest proti vrchnosti a malý dobový disent.

Vánoce s PvNovinkami: 800 let vánočních betlémů. První postavil v roce 1223 František z Assisi

Ilustrační foto iczlin.cz

Celý svět si letos připomíná 800 let od prvního postavení betléma Františkem z Assisi. Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Naším prvním cílem je Itálie a jeden z nejoblíbenějších svatých, František z Assisi (1182–1226). Zakladatel žebravého řádu františkánů, který prosazoval chudobu, lásku k bližním a přísně asketický život, patron Itálie, ekologie a také vlčat coby nejmladších skautů se narodil i zemřel v italském Assisi, které je díky němu světoznámým poutním místem i oblíbeným výletním cílem.

Tip na výlet. Betlém v Lošticích

Foto mu-lostice.cz

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.

Mezi vyřezávanými postavičkami najdete například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. U nohou má přitom originální klíč od Muchovy vily v Praze – Bubenči, od jeho vnuka získal řezbář také originální knoflík z malířova kabátu.

Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i „tykadlový řidič“ Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou.

Tip na výlet. Galerie Šantovka Olomouc a unikátní mechanický betlém

Foto FB Šantovka

Největší moderní mechanický betlém v ČR je k vidění v olomoucké Galerii Šantovka. Betlém s pohyblivými figurkami lidí a zvířat je dílem českého týmu tvůrců a svým technologickým provedením jde o unikát. Atraktivní supermoderní formou má připomenout duchovní význam Vánoc i mladé generaci. Betlém obsahuje zároveň i prvky odkazující na tradice a historii Olomouckého kraje a připomíná památku arcibiskupa Rudolfa Jana, jedné z nejvýznamnějších postav dějin Olomouce.

Betlém v tuto chvíli obsahuje více než 80 postav, z nichž minimálně polovina je pohyblivých. K lidským postavám je potřeba připočítat přibližně 150 různých zvířat, scenérii utváří 163 budov na celkové ploše 10 čtverečných. Jen jeho výroba trvala více než 1000 hodin. „Celý projekt je otevřený a betlém budeme v následujících letech obohacovat o nové postavy a scenérie. V druhé etapě plánujeme dalších 9 budov, 30 pohyblivých částí, 60 postav a 100 zvířat“, uvedl ředitel Galerie Šantovka Petr Navrátil.

Tip na výlet. Prostějovský rodák se stal součástí loštického betlému

foto Magistrát města Prostějova

Prostějovský básník Jiří Wolker se stal součástí známého betlému v Lošticích. K více než třem stovkám dřevěných figurek přibyl oficiálně ve středu 1. prosince 2021. Do Loštic se proto za Wolkerem vydaly podívat náměstkyně Milada Sokolová a ředitelka prostějovského muzea Veronika Hrbáčková.

Pohyblivý betlém najdete v Lošticích v Ateliéru řezbáře Jaroslava Beneše. V současné době ho tvoří více než 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i celé Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.

Betlém? Co takhle hanácký!

Foto Jarmila G.

Přemýšlíte, že si pod stromečkem vystavíte betlém? A co takhle jeden papírový, hanácký. Vyrobila jej tiskárna Jola z Kostelce na Hané.

Je na něm 33 postav, 14 polopostav (pro vlepení do oken), 4 ovečky, 2 stromy a budova, která znázorňuje hanácké žudro v Bílovicích. Autorovi kreseb posloužily jako předloha fotografie členů Hanáckého sboru Kostelec na Hané. "Je to hezký nápad, jak připomenout krásu a bohatost krojů našeho kraje," napsala nám paní Jarmila Gmeinerová. " Líbil se mi tak, že jsem ho pravnoučátkům hned vystřihla a instalovala. Možná se bude líbit i vám," dodala. Nám v redakci se líbí moc. (ber)