bezdomovci

Strážníci se vykoupali v rybníku. Skočili pro dva bezdomovce

ilustrační foto MP

Dvacátého května po patnácté hodině přijali prostějovští strážníci oznámení o spící osobě na chodníku v blízkosti rybníka. Hlídka na místě sdělení potvrdila, našla zde dva bezdomovce ve věku 27 a 65 let.

Mladší z dvojice ležel na zemi a spal. Starší seděl na lavičce v zastávce. Oba byli ve značně podnapilém stavu. Strážníci dvojici z místa vykázali. "Při odchodu starší muž zavrávoral a spadl do rybníka, a to tak, že i hlavou zajel pod hladinu. Strážník za ním skočil a z vody ho vytáhl. Mezitím i mladší muž uklouzl a rovněž spadl do vody. Druhý strážník vytáhl i tohoto muže," popsala strážník Tereza Greplová s tím, že přivolaný lékař rozhodl o umístění mladšího muže do protialkoholní záchytné stanice. Naměřena mu byla hodnota 2,87 ‰ alkoholu v dechu.

Opilí bezdomovci se napadali a zničili i lavičku

Foto MMP

15. května před čtvrtou odpolední přijala prostějovská městská policie dvě oznámení o nevhodně se chovající skupince bezdomovců. Pánové se měli navzájem napadat a dokonce zdemolovat lavičku. 

"Strážníci na místě kontaktovali tři osoby bez přístřeší ve věku 23, 27 a 34 let. Všichni tři seděli na lavičce ve zjevně podnapilém stavu. Vedle nich byla poničená druhá lavička. Od dvou poškozených prken se nejprve distancovali, ale po chvíli se k činu přiznali. Kdo přesně škodu způsobil, uvést nechtěli. Od svědkyně bylo zjištěno, že nejmladší muž seděl na lavičce a ostatní dva mu tlačili na ramena. Tím ho rozhoupali a první prkno prasklo. Poté dotyčný vstal a nohou zlomil i druhou desku," konstatovala strážník Tereza Grelová.

OBRAZEM: Letošní díl Polévek bezdomovcům ukončil segedín a tlačenky

Foto Jiří Malíček

Dva měsíce strávila předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová s lidmi bez domova. Takřka denně, s výjimkou nedělí, se s nimi setkávala u místního nádraží v Prostějově, kde jim rozdávala polévku. Pro letošek už projekt skočil. Právě dnes.

"Slíbila jsem jim na konec segedínský guláš, takže byl a byl moc dobrý, pochutnali si. Dostali také buchty, které napekla jedna z maminek ze spolku Zdraví od malička, čokoládová vajíčka a donuty od Aleny Rubešová, ovoce od Martina Mokroše a na závěr také tlačenky a sekanou od Prostějovského večerníku," konstatovala spokojeně Milada Sokolová. Opět rovněž přidala poděkování všem, kdo se na projektu jakoukoli formou podíleli. "Moc si toho vážím," podotkla.

Včera se rozdávaly sušenky a cukroví. Pekly je děti

Foto Jiří Malíček
Projekt polévka bezdomovcům se pomalu blíží ke konci. Strávníci si letos nemají vůbec na co stěžovat. Téměř každý den je u místního nádraží čeká překvapení. V pondělí to bylo cukroví a sušenky, které pekly děti.

Sladkosti dovezla maminka děvčat, paní Tereza. S pomocí přispěchal i fotograf Jirka Malíček. Nejenže se ujal servírování, přinesl i rohlíky a navíc pořídil fotografický záznam. "Těším se, že se v pátek se všemi dárci uvidíme. Bude rozlučková a já bych ráda, abychom si pořídili památeční fotografii. Letos se u nádraží opět scházela parta lidí, která mimo materiálních věcí rozdávala i dobrou náladu. Komunikace s lidmi bez domova je stejně důležitá, jako jídlo, které jim dáváme," podotkla Milada Sokolová a znovu připomněla, že setkání bude ve 12 hodin.

OBRAZEM: Radek má nové kolo! Děkujeme dárci!

ilustrační foto

Před časem zveřejnily PvNovinky výzvu Milady Sokolové, která se týkala bezdomovce Radka. Ten se živí rozvozem letáků a novin a ke své obživě potřebuje kolo. Vzhledem k váze tiskovin, počtu denně ujetých kilometrů a Radkově tělesné konstrukci, podléhá jeho současný stroj pomalu zkáze a on nutně potřebuje nový. Včera odpoledne ho díky panu Oldřichovi dostal! 

"Manželka viděla výzvu na PvNovinkách a hned mi to poslala. Neváhal jsem ani chvilku, jsem moc rád, že kolo poslouží někomu, kdo ho opravdu potřebuje," vysvětlil pohnutky svého činu pan Oldřich. Radkovi předal bicykl ve skvělé kondici, včetně nových světel a udělil pár rad, týkajících se dotažení řidítek. "Moc děkuju, bez kola bych byl i bez práce," netajil se velkou radostí obdarovaný. Panu Oldřichovi a jeho manželce děkuje i redakce PvNovinek. Velmi si toho vážíme. (ber)

Pohádkář Pepa je mrtev. Zemřel v prostějovském "Sherwoodu"

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Další z prostějovské komunity lidí bez domova je mrtev. Šestapadesátiletý Pepa zemřel v neděli v lesíku u nájezdu na dálnici u obchodního domu TESCO. Podle policistů bez cizího zavinění. 

"Prověřujeme úmrtí muže, který byl nalezen v lokalitě častého výskytu osob bez domova v Konečné ulici na pomezí obcí Prostějov a Držovice. Dosavadním šetřením nebyly zjištěny žádné okolnosti, které by nasvědčovaly cizímu zavinění," potvrdil zprávu policejní mluvčí František Kořínek. (ber)

U nádraží voněla zabijačka

Foto PvNovinky.cz

V pátek buchty, v sobotu zabijačka. Tou do projektu Polévka bezdomovcům opět přispěla Lucka Svačinová, která vonící pochutiny dopravila až z Konice. 

"Bylo to vynikající, to jsem nejedl ani nepamatuju. Domácí tlačenka je úžasná," pochválil lahůdku nejeden ze strávníků. (red) 

Dnes byla hrachovka, buchty ze spolku Zdraví od malička a jablíčka

Foto Martin M.

Dnešní menu bylo u místního nádraží slavnostnější. Sešly se hned dvě pekařky s tácy lahodných buchet, které napekly členky spolku Zdraví od malička.

"Obě jsou vynikající," pochvalovala si mlsoty jedna z žen bez domova. Buchty šly na odbyt stejně dobře, jako jablíčka od Martina Mokroše. A polévka zmizela závratnou rychlostí. "Dnes tady bylo abnormální množství zájemců, je vidět, že projekt Polévka bezdomovcům se mezi komunitou roznesl," nechala se slyšet jedna z dobrovolnic. (ber)

Nemáte zbytečné starší kolo? Radkovi by se hodilo

Foto ber

Radek sice nemá stálou práci, rozváží ale noviny a každý den letáky. Denně najezdí desítky kilometrů na kole, obtíženém taškami. A kolo prostě vypovídá službu. 

Na nové kolo Radek nemá, opravuje si sám taková, která mu lidé věnují. "Jenže já mám metrák, letáky kolem osmdesáti kilogramů, takže to už je pořádná zátěž. Většinou jako první odejde střed. Na kola, co jsem měl, se špatně shání náhradní díly, nebyly to žádné novinky," vysvětluje.  I to kolo, na kterém brázdí ulice města nyní, má nejlepší dobu za sebou. Radek by proto nutně potřeboval jiné. Pokud máte nepotřebného "araba", dejte vědět redakci PvNovinek. Děkujeme! (ber)

Dnes byla kulajda, skládanky, makovky. A také pozvání na brigádu

ilustrační foto

Dnes se u místního nádraží nerozdávala jen polévka. Strávníci navíc dostali pozvání na brigádu. Okrašlovací spolek města Prostějova totiž organizuje 8. dubna úklid Hloučely, jeho předsedkyně Milada Sokolová vyzvala lidi bez domova k připojení se k této akci.

Polévka byla stejně dobrá jako vždy, dnes Národní dům uvařil voňavou kulajdu. Lucka Svačinová se zjevila nejen s chleby, ale také se skládankami a čerstvými makovými rohlíky. A Milada Sokolová přidávala k obědu pozvání na úklid.