bezlepková dieta

Krabičková „bezlepková dieta“ z internetu obsahovala lepek

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla kontrolu sortimentu internetového obchodu www.adifit.cz, u kterého odebrala vzorky z týdenního stravovacího programu nabízeného jako bezlepková dieta z nabídky tzv. krabičkové diety.

U pokrmů "Snídaně - pomazánka s řapíkatým celerem, drůbeží šunka, vícezrnné pečivo" a "Snídaně - domácí marmeláda s vícezrnným pečivem, hroznové víno" s datem použitelnosti do 3. 5. 2016 však laboratorní analýza prokázala přítomnost vysokého obsahu lepku v množství nad 8000 mg/kg (maximální limit činí 20 mg/kg). "Distribucí pokrmu došlo k přímému ohrožení osob trpících alergii na lepek, kterým by konzumace uvedených pokrmů mohla způsobit vážné zdravotní komplikace," upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty. (red)

Sedmikráska zve na kursy bezlepkového pečení

ilustrační foto prostejov.eu

Sedmikráska - Sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených celiakií pořádá 3.12.2015 v kuchyňce ZŠ Melantrichova v Prostějově kurz bezlepkového pečení.

„Rádi poradíme maminkám, které začínají s bezlepkovým pečením. Výrobky, které se vám nedaří upéct, zařadíme do dalšího kursu,“ zvou organizátoři. Akce se uskuteční od 15 do 19 hodin. Informace na telefonním čísle 777 140 734, paní Ludmila Bednářová. (red)

Kurzy bezlepkového pečení začínají!

ilustrační foto MMP

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, kterým trpí stále více lidí. Sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených celiakií „Sedmikráska“ za finanční spoluúčasti města Prostějova, v rámci projektu Zdravé město Prostějov, proto opět připravilo kurzy pečení pro ty, kteří jsou citliví na směs bílkovin zvanou lepek či gluten.

Sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených celiakií „Sedmikráska“ pořádá tuto akci již čtvrtým rokem. „Pomáháme rodičům porozumět nové situaci ve stravování, podpořit je a předat cenné zkušenosti s přípravou bezlepkové stravy. Vzhledem k tomu, že bezlepková dieta patří k nejdražším, jen pro příklad kilo bezlepkové mouky stojí od devadesáti do sto padesáti korun, má smysl předávat zkušenosti s pečením běžného pečiva, moučníků a cukroví maminkám, kterým se přes veškerou snahu nedaří doma upéct chutný bezlepkový chléb, housky, nebo moučníky.

Jak vařit bez lepku? Naučí to Sedmikráska!

ilustrační foto

 

Rada města schválila bezúplatné užívání cvičné kuchyňky v prostorách ZŠ Melantrichova občanskému sdružení Sedmikráska. V prostorách školy budou probíhat kurzy bezlepkového pečení.

Sedmikráska je sdružení nemocných celiakií a vzácnou Duhringovou herpetiformní dermatitidou, kteří jsou nuceni celoživotně dodržovat bezlepkovou a mnohdy i bezlaktózovou dietu. Členové sdružení si předávají svoje zkušenosti o stravování, vaření a o následcích porušení lékařem stanovené diety.

„Pro kurzy bezlepkového pečení bude cvičná kuchyňka na ZŠ Melantrichova vyhrazena od října do prosince 2013, termíny budou upřesněny po dohodě organizátorů," informovala Ivana Hemerková, náměstkyně primátora.

(jg)