bezpečnost

Je čas přezout na letní pneumatiky, je to bezpečnější!

ilustrační foto internet

 

Podle meteorologů jsme se již se zimou definitivně rozloučili. Nastal proto ten správný čas, kdy by řidiči měli vyměnit zimní pneumatiky za letní. Řada motoristů svá auta bohužel nepřezouvá a zimní pneumatiky tzv. dojíždí. Snaha ušetřit má ale za následek zhoršení jízdních vlastností a brzdné dráhy vozidla nejen za mokra, ale také za suchého počasí, zvýšení spotřeby paliva a také větší hlučnost. Testy ukázaly, že i letní opotřebená pneumatika má v létě lepší vlastnosti než opotřebená zimní.

„Pneumatiky jsou z hlediska bezpečnosti velmi důležitou částí auta a motoristé by si měli uvědomit rizika a úskalí spojená s tím, když se rozhodnou pneumatiky nepřezout. Statistiky počtu mrtvých na českých silnicích jsou bohužel neúprosné, řidiči by se proto měli chovat maximálně odpovědně nejen vůči sobě, ale také vůči svému okolí,“ řekl Dan Ťok.

Cítíte se ve městě bezpečně?, ptají se strážníci

ilustrační foto MP

 

Městská policie Prostějov připravila anketu týkající se bezpečnosti ve městě. Anketu můžete až do 12. ledna 2015 vyplnit on-line přímo na stránkách města Prostějova.

Cítíte se v Prostějově bezpečně, jste dostatečně informován o umístění kamer městského kamerového systému a monitoringu veřejných prostranství ve městě, podporujete další rozšiřování (zkvalitňování) kamerového systému, dle Vašeho názoru je kamerový systém nástrojem pro posílení bezpečnosti v obci, přál(a) by jste si rozšířit (instalaci) kamery kamerového systému do místa Vašeho bydliště, cítíte se v místech monitorovaných kamerami bezpečněji, ptají se strážníci.

Máte bezpečný dům? Mnohdy si to jen myslíte

Foto PČR

V minulých dnech kontrolovali policisté ÚO Prostějov vstupní prostory do panelových domů v sídlišti Hloučela v Prostějově. Kontrola se uskutečnila v rámci krajského projektu Bezpečný domov v bezpečné lokalitě.

Policisté se zejména zaměřovali na uzavírání vstupních dveří do vnitřních prostor panelových domů a domovníkům i ostatním občanům předali preventivní rady, jak zlepšit zabezpečení domů a samolepky upozorňující obyvatele domů na správné chování. Podle prostějovského policejního preventisty Františka Kořínka je základem bezpečného domu celodenní zamykání. „Je to filtr, který oddělí příležitostné pachatele. Klíče od domu musí mít jen omezený okruh lidí - nájemníci, doručovatelka apod.,“ vysvětlil s tím, že za vpuštění cizí osoby do domu musí odpovídat dospělá osoba.

OBRAZEM: Sobotní noc zase vysypávala koše

Nedělní ráno na jedné z prostějovských zastávek

 

Sobotní noc se občas i v našem poklidném městě odehrává trochu divoce. 

Dokazují to často výsledky noční "zábavy" v neděli ráno. Náš reportér dnes například zaznamenal vysypané a rozmetané koše na autobusové zastávce na Olomoucké ulici.

Inteligentní semafory jsou dobrým řešením

ilustrační foto internet

 

V souvislosti s otázkou jak nahradit stávající radary v ulicích Prostějova se stále častěji objevuje možnost instalace inteligentních semaforů se zabudovaným radarem. Mimo náměstkyně primátora Aleny Raškové se toto řešení líbí z mnoha hledisek i řediteli Městské policie Janu Nagymu.

Zařízení funguje tak, že pokud auto jede předepsanou rychlostí, přepne se trvale svítící červená na zelenou. V opačném případě zůstane na semaforu červená, která svítí tak dlouho, dokud řidič nezpomalí na požadovanou rychlost. „Inteligentní semafory fungují již na třech místech Olomouckého kraje. Jsou vhodným řešením zajištění bezpečnosti silničního provozu pro dlouhé rovné úseky na vjezdech do měst. Osobně se mi takové řešení líbí," dodala Alena Rašková.

Bezpečnost školáků budou hlídat strážníci a policisté

ilustrační foto ber

 

Od pondělka to vypukne. Do školních lavic zasednou nejen staří "mazáci", ale i ti, kdo se se školní budovou setkají vůbec poprvé. Na to, aby dorazili v pořádku, budou celý týden v Prostějově dohlížet strážníci a policisté.

"Naši lidé obsadí hned první den třináct přechodů, " informovala Jana Adámková ze skupiny prevence MP Prostějov. Strážníci budou podle ní dohlížet nejen na bezpečnost chodců, ale i na dodržování pravidel silničního provozu řidiči. "Školáci plní zážitků z prázdnin si často neuvědomí hrozící nebezpečí v podobě srážky s vozidlem, řidiči by zase měli zvýšit pozornost zvláště při projíždění kolem školních budov," dodala Adámková. 

Radary v Prostějově budou opět v plném provozu, nyní měří jen pro statistiku

ilustrační foto

Prostějovská radnice se rozhodla vypsat výběrové řízení na provoz jedenácti radarů, které budou po více než dvou letech opět hlídat neukázněné řidiče v ulicích města Prostějova.

Původní systém spolupráce se společností Czech Radar, která radary dodala, odporoval zákonům. Nyní pouze preventivně informují řidiče a rychlosti, kterou projíždí v daném úseku a údaje slouží ke statistickým účelům. Počet havárií a zranění ovšem klesl, bez ohledu na to, zda-li radary měří či ne. O novém provozovateli bude muset prostějovská radnice rozhodnout již do konce září, kdy končí výpovědní lhůta smlouvy s výše uvedenou společností.

Preventivní akce strážníků: dárky dostali i hříšníci

Kdo neměl stroj v pořádku, dostal od strážníků reflexní samolepku přímo na kolo
Kdo neměl stroj v pořádku, dostal od strážníků reflexní samolepku přímo na kolo

Pokud jste včera zamířili na kole do centra, u kina Metro vás možná stavěli strážníci Městské policie Prostějov. A tentokrát se přestupky obešly bez pokut. 

Ve středu 4. července od devíti ráno totiž proběhla preventivní akce zaměřená na cyklisty a povinnou výbavu jejich jízdního kola. "Strážníci na stanovišti u Školní ulice zastavili v průběhu dvou hodin 104 cyklistů. V padesáti šesti případech postrádala jízdní kola odrazky. Nejčastěji chyběly bílé a oranžové. Těm hlídka nalepila na daná místa reflexní samolepky, neboť odrazky plně nahradí a mají výhodu, že se neulomí, neztratí, ani nejsou zcizeny," uvedla Jana Adámková z oddělení prevence MP Prostějov a jedna z "aktérek" dárkovací akce.

Radary v Prostějově začnou měřit od října

ilustrační foto

Rada města Prostějova vypíše výběrové řízení, které rozhodne o budoucnosti měření rychlosti v Prostějově. Z úst radních unisono zní: radary chceme zachovat.

Vedení města se tak rozhodlo po výpovědi smlouvy společnosti Czech Radar, která byla provozovatelem stacionárních měřičů rychlosti v Prostějově. "Od vypsání výběrového řízení si slibujeme, že otevřená soutěž s co nejvíce účastníky přinese pro město ty nejvýhodnější podmínky," uvedla Alena Rašková, náměstkyně primátora odpovědná za dopravu. Z pokut podle končící smlouvy město inkasovalo jednapadesát procent, zbytek šel Czech Radaru. Pokud se tato firma bude chtít účastnit výběrového řízení, bude muset ze svých nároků značně slevit.

Nové značky ve městě zvýší bezpečnost dětí na silnicích

ilustrační foto

Ve dvou příměstských částech - v Žešově a Vrahovicích - přibude dopravní značení, jehož cílem je zvýšit bezpečnost chodců a zejména pohybu dětí. Vedení statutárního města zvažovalo zřízení přechodu u autobusové zastávky v Žešově a u hasičské zbrojnice ve Vrahovicích, nakonec vybralo finančně přijatelnější.

„Obraceli se na nás obyvatelé těchto místních částí, kde chtěli zajistit bezpečný přechod přes poměrně frekventovanou komunikaci. Ani jedno místo však nesplňuje podmínky frekvence vozidel, aby zde mohlo být zřízeno vodorovné značení pro přechod. Navíc je to poměrně značná investice,“ vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková. Aby přechod pro chodce splnil všechny bezpečnostní podmínky, vyžádal by si investici od 600 tisíc až od 1,5 milionu korun.