bikesharing

Sdílená kola nejsou pro všechny, stěžuje si důchodkyně

ilustrační foto ber

Do redakce PvNovinek doputovala stížnost jedné z obyvatelek Prostějova. Dáma seniorského věku je nespokojena s projektem sdílených kol. Ne, že by se jí nelíbil.

"Vzhledem ke svému věku už moc sportovat nemohu, tak se snažím alespoň chodit. S kamarádkami občas někam vyjedeme pouličkou a pak se po svých vracíme domů. Sdílená kola, o kterých jsem četla v radničních listech, se mi líbila. Říkala jsem si, že je můžeme využít a dostat se i na jiná místa, ne kam zajíždí MHD," uvedla paní Eva N. Vzápětí jí ale dcera vysvětlila, že pro ni ani její kamarádky kola nejsou. "Nemám chytrý telefon, takže si žádnou aplikaci nestáhnu. A kupovat jej kvůli kolům nebudu. Škoda.

OBRAZEM: Sdílená kola jsou v provozu! Vyzkoušíte je?

Foto ber

Ve čtvrtek odpoledne se na prostějovském hlavním náměstí rozjel projekt sdílených kol. A to doslova. Stroje firmy Nextbike osedlali jako vůbec první prostějovští radní, aby vyzkoušeli, zda se na nich dobře jezdí.

Projekt přijel do Prostějova představit z Německa majitel Nextbike, který firmu založil před patnácti lety a jehož rodina pochází z českého Ústí nad Labem.

Dnes provozuje sdílená kola ve více jak 200 městech sedmadvaceti zemí. Prostějovu věnoval dárek v podobě rozšíření volných minut pro první týden provozu na 30 minut zdarma. 

Další informace najdete na https://nextbikeczech.com/cs/prostejov/. (ber)

Stojany pro sdílená kola se montují

Foto ber

Celkem 100 kol, 9 stálých stanovišť (10. stanoviště je aktuálně v jednání) a další tzv. virtuální stanoviště nabídne od 1. března letošního roku pilotní etapa projektu sdílení kol v Prostějově. Stojany na kola v těchto dnech pracovníci příslušné firmy instalují. Prezentace pro veřejnost se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka 28. 2. 2019 od 16 hodin. 

Uživatelé se mohou informovat na služby sdílených kol v Prostějově na stránkách nextbike Czech Republic včetně možnosti stáhnout si příslušnou aplikaci do mobilu:

https://nextbikeczech.com/cs/Prostejov/

Místa, kde budou nové stojany pro sdílení kol rozmístěny:

1) ulice Mathonova, u autobusových zastávek,

2) ulice Janáčkova, u autobusového nádraží,

3) ulice Kojetínská, u autobusové zastávky,

4) na nám. T. G. Masaryka, před domem č. 125/15,

Sdílení kol představí firma Nextbike na náměstí 28. února!

ilustrační foto kolo nextbike

Celkem 100 kol, devět stálých stanovišť (10. stanoviště je aktuálně v jednání) a další tzv. virtuální stanoviště nabídne od 1. března letošního roku pilotní etapa projektu sdílení kol v Prostějově. Prezentace pro veřejnost se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka 28. 2. 2019 od 16 hodin!

Pro společnost nextbike to bude první bikesharingový projekt v České republice, ačkoliv sdílená kola již úspěšně provozuje ve více než 200 městech po celém světě.

„Velice se těšíme na náš první projekt v Prostějově a doufáme, že si lidé budou užívat jízdu na našich kolech, která jsou vyráběná v České republice, “ říká výkonný ředitel nextbike Czech Republic Tomáš Karpov. Uživatelé se mohou informovat na služby sdílených kol v Prostějově na stránkách nextbike Czech Republic včetně možnosti stáhnout si příslušnou aplikaci do mobilu:

Pilotní projekt sdílení kol startuje od března

ilustrační foto internet

Celkem 100 kol, devět stálých stanovišť a další tzv. virtuální stanoviště nabídne od 1. března letošního roku pilotní etapa projektu sdílení kol v Prostějově. Úplně poprvé se obyvatelům města představí 28. února na náměstí TGM.

„Virtuální stanoviště jsou vlastně naše stojany, tedy městský mobiliář, kam bude možno zapůjčená kola odložit. Devět stojanů pak umístí na své náklady firma Next bike, která sdílení kol zajišťuje. V rámci pilotního projektu bude prvních patnáct minut zapůjčení kola zdarma, dále patnáct korun za každou započatou půlhodinu,“ říká 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Město připravuje novinku pro cyklisty. Bikesharing

Ilustrační foto Ostrava.cz

Bikesharing aneb sdílení jízdních kol je novinka, o kterou nedávno veřejnost projevila zájem. Z výsledků ankety, která proběhla na webových stránkách města, vychází, že většina respondentů (81%) projevila zájem o možnost služby sdílených kol. Zjištění zájmu občanů byl prvním krokem k realizaci této služby. 

Služba je nedílnou součástí schváleného dokumentu Koncepce Smart Prostějov / Manuál chytrého města. O této problematice konkrétně „mluví“ kapitola 08 manuálu s názvem Lidé vs. automobily, obsahující systém sdílení dopravních prostředků – bikesharing, tedy sdílení jízdních kol. Pilotní projekt počítá zhruba se stovkou kol a deseti stanovišti. Sdílení kol by mělo být zdarma.